Chcesz dokonać zgłoszenia patentowego? Pamiętaj o prawidłowej redakcji zastrzeżeń patentowych.

Jeśli chcemy uzyskac patent, a co za tym idzie prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, należy wczesniej dokonać zgłoszenia patentowego.

Zakres przedmiotowy naszego patentu określają zawarte w opisie patentowym zastrzeżenia patentowe, które w zasadzie przesądzają o istocie wynalazku i stanowią obowiązkową część zgłoszenia patentowego.

Zastrzeżeniami patentowymi określa się zwięzłe i słowne przedstawienie cech charakterystycznych dla danego wynalazku, które uzasadniają jego zdolność patentową, tzn. nowość, poziom wynalazczy i przemysłową stosowalność ( a o tym pisałem już w poprzednich wpisach).

W zasadzie od redakcji zastrzeżeń patentowych powinno rozpoczynać się pisanie opisu patentowego. To one nadają ton zarówno od strony merytorycznej (aspekt techniczny i ekonomiczny), jak i formalnej (aspekt prawny) naszemu wynalazkowi.

Co do zasady zastrzeżenia patentowe w opisie wynalazku (zgłoszeniu patentowym) powinny jednoznacznie określać przedmiot żądanej ochrony przez podanie jego cech technicznych w formie jasnej i zwięzłej. Nie mogą to być jedynie założenia techniczne (wytyczne), stanowiące przesłanki dla rozwiązania postawionego problemu technicznego – tzn. nie może to być jedynie idea, bez podania konkretnych środków technicznych dla realizacji takiej idei.

A oto przykład zastrzeżeń, które zostały zawarte w zgłoszeniu patentowym:

Układ obsługi dekoderowych kart rozszerzeń i uniwersalnych kart rozszerzeń zawierający odbiornik, czytnik kart, układ sterujący i procesor, znamienny tym, że odbiornik (1), poprzez układ sterujący (2), jest połączony z procesorem (3), z układem wybierającym (4) i z czytnikiem kart (9) połączonym z układem zasilania (8), do którego to czytnika kart (9) są dołączone trzy bufory, przy czym czytnik kart (9), poprzez pierwszy bufor (5) i drugi bufor (6), jest połączony z procesorem (3), zaś poprzez trzeci bufor (7) jest połączony z układem sterującym (2).

(zródło: Poradnik wynalazcy, pod red. A. Pyrży, Warszawa 2009)

Jeśli wynalazca (twórca) decyduje się na samodzielne zgłoszenie patentowe, to powinien zasięgnąć porady specjalisty, który odpowie na pytanie: czy sformułowane przez wynalazcę zastrzeżenie patentowe spełnia odpowiednie wymogi merytoryczne i formalne? Należy pamiętać, że redakcja zastrzeżeń patentowych to zadanie typowe dla rzecznika patentowego, który potrafi skonsolidować w jedną całość aspekty prawnicze, techniczne i ekonomiczne.

2 Komentarze

  1. Zgadza się. Próbowałem kiedyś samemu zrobić zastrzeżenia patentowe ale poległem. Po zrobieniu zastrzeżeń przez rzecznika patentowego mój projekt wyglądał zupełnie inaczej, tzn rzecznik chciał aby chronione było zwłaszcza co innego niż to co ja chciałem. Jak zobaczyłem cały jego projekt opisu to zrozumiałem że sam bym tego dobrze nie zrobił. Koszt może się zwiększył, ale moje rozwiązanie przeszło.

    • Zgadza się, rzecznik patentowy tworzy zastrzeżenia i opis po badaniu tzw stanu techniki (pisałem juz kiedys o tym na blogu). Po takim badaniu jest wiedza, która wpływa na ostateczny kształt dokumntacji patentowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.