Chcesz dowiedzieć się co planuje Twój rynkowy konkurent? Sprawdź jakie znaki towarowe zgłasza do Urzędu Patentowego!

W kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej warto uzmysłowić sobie jak wielką rolę odgrywa dobra informacja. Niewątpliwie, zdobyte przez polski wywiad dane wojskowe o zamierzeniach bolszewików na froncie były jedną z przyczyn zatrzymania pochodu red army.

Jak to się ma do znaków towarowych?

Otóż, pewne informacje o zamierzeniach naszego rynkowego konkurenta możemy zdobyć nie wychodząc z domu. Wystarczy baza znaków towarowych.

Ostatnio w mediach ukazała się informacja, że Samsung zgłosił do USPTO, czyli amerykańskiego urzędu patentowego (United States Patent and Trademark Office) wnioski o udzielenie praw ochronnych na nowe znaki towarowe, między innymi: Mobile Samsung 5G, Samsung Fit, Samsung Expo, S MUSICIAN.

Dokonując dośc pobieżnej analizy warstwy słownej znaków łatwo zauważyć, że każdy z nich niesie jakiś konkretny przekaz. Mobile Samsung 5G – czyżby wielkimi krokami nadchodziła technologia 5G w sieciach mobilnych? Samsung Fit – nowy produkt telekomunikacyjny związany z fitnessem? Samsung Expo – organizacja konferencji i wystaw pod taką nazwą oraz patronatem Spółki? S MUSICIAN – firma tworzy nową aplikację muzyczną dla użytkowników?

Oczywiście to tylko domysły, jednakże warto co jakiś czas dokonać sprawdzenia, co nasz rynkowy konkurent zgłosił do Urzędu Patentowego RP?

Pamiętać należy, że w myśl postanowień Art. 143 Ustawy prawo własności przemysłowej:

O zgłoszeniu znaku towarowego Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia niezwłocznie po upływie 3 miesięcy od daty dokonania zgłoszenia. (…).

Zatem, poczynania naszego konkurenta względem znaków towarowych będą widoczne w bazie znaków towarowych Urzędu Patentowego RP w postaci widniejącej informacji o znaku towarowym, jego formie, klasach towarowych i dacie zgłoszenia.

Zgłoszony znak towarowy może być źródłem ciekawych informacji.

8 Komentarze

  • Dziękuję. Oczywiście, Wspólnotowe Znaki Towarowe także dają nam takie informacje, podobnie jak oznaczenia zgłaszane w trybie międzynarodowym.

 1. Witam
  rejestracja znaku towarowego to chyba już podstawa rozpoczęcia wszelkich działań na rynku? Teraz widzę ze szybciej przyznają prawa i wcale nie jest to takie drogie.
  Dobry wpis.
  Pozdrawiam
  Wiki

  • Zgadza się. Podstawowa opłata za zgłoszenie to 550 zł ( do trzech klas towarowych). Postępowanie trwa ok. 1,5 roku, ale po pozytywnej decyzji Urzędu Patentowego ochrona jest od daty zgłoszenia. Także warto.

 2. Mam pomysl-koncept ,chce go opatentowac (1,5roku dlugo),mieszkamw Niemczech, czy Urzad Patentowy podobnie dziala poza granicami Kraju?

  • Witam, Urząd Patentowy RP działa na terenie Polski. Na terenie Niemiec działa niemiecki urząd patentowy. W tym przypadku należałoby przemyśleć gdzie powinna być ochrona, tzn w jakim kraju? Istnieje także możliwość ochrony pomysłu-konceptu przez skorzystanie z procedur międzynarodowej (PCT) lub regionalnej (Konwencja o patencie europejskim). Ale na początek należałoby się zastanowić jaki jest przedmiot ochrony? Czy jest to wynalazek czy wzór użytkowy? A może jeszcze coś innego? Następnie wybrać model ochrony, określić koszty i plan działania.

 3. Nigdy bym na to nie wpadł! Własnie zleciłem poszukiwania i odkryłem działania mojej konkurencjii, zgłosili znak towarowy z nazwą własną plus nazwa nazwa produktu! Dzięki za wpis

 4. Święta racja. Czasem warto a nawet trzeba pobawić się w wywiad i zdobywać takie informacje. Bo chyba już nie trzeba przekonywać, że mogą być naprawdę przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.