Chcesz dowiedzieć się co planuje Twój rynkowy konkurent? Sprawdź jakie znaki towarowe zgłasza do Urzędu Patentowego!

W kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej warto uzmysłowić sobie jak wielką rolę odgrywa dobra informacja. Niewątpliwie, zdobyte przez polski wywiad dane wojskowe o zamierzeniach bolszewików na froncie były jedną z przyczyn zatrzymania pochodu red army.

Jak to się ma do znaków towarowych?

Otóż, pewne informacje o zamierzeniach naszego rynkowego konkurenta możemy zdobyć nie wychodząc z domu. Wystarczy baza znaków towarowych.

Ostatnio w mediach ukazała się informacja, że Samsung zgłosił do USPTO, czyli amerykańskiego urzędu patentowego (United States Patent and Trademark Office) wnioski o udzielenie praw ochronnych na nowe znaki towarowe, między innymi: Mobile Samsung 5G, Samsung Fit, Samsung Expo, S MUSICIAN.

Dokonując dośc pobieżnej analizy warstwy słownej znaków łatwo zauważyć, że każdy z nich niesie jakiś konkretny przekaz. Mobile Samsung 5G – czyżby wielkimi krokami nadchodziła technologia 5G w sieciach mobilnych? Samsung Fit – nowy produkt telekomunikacyjny związany z fitnessem? Samsung Expo – organizacja konferencji i wystaw pod taką nazwą oraz patronatem Spółki? S MUSICIAN – firma tworzy nową aplikację muzyczną dla użytkowników?

Oczywiście to tylko domysły, jednakże warto co jakiś czas dokonać sprawdzenia, co nasz rynkowy konkurent zgłosił do Urzędu Patentowego RP?

Pamiętać należy, że w myśl postanowień Art. 143 Ustawy prawo własności przemysłowej:

O zgłoszeniu znaku towarowego Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia niezwłocznie po upływie 3 miesięcy od daty dokonania zgłoszenia. (…).

Zatem, poczynania naszego konkurenta względem znaków towarowych będą widoczne w bazie znaków towarowych Urzędu Patentowego RP w postaci widniejącej informacji o znaku towarowym, jego formie, klasach towarowych i dacie zgłoszenia.

Zgłoszony znak towarowy może być źródłem ciekawych informacji.

Author: Marcin Barycki

8 thoughts on “Chcesz dowiedzieć się co planuje Twój rynkowy konkurent? Sprawdź jakie znaki towarowe zgłasza do Urzędu Patentowego!

 1. Dobry pomysł. Taka forma bialgo wywiadu. A znaki europejskie też mogą mówić o zamierzeniach mojej konkurencji?

  1. Dziękuję. Oczywiście, Wspólnotowe Znaki Towarowe także dają nam takie informacje, podobnie jak oznaczenia zgłaszane w trybie międzynarodowym.

 2. Witam
  rejestracja znaku towarowego to chyba już podstawa rozpoczęcia wszelkich działań na rynku? Teraz widzę ze szybciej przyznają prawa i wcale nie jest to takie drogie.
  Dobry wpis.
  Pozdrawiam
  Wiki

  1. Zgadza się. Podstawowa opłata za zgłoszenie to 550 zł ( do trzech klas towarowych). Postępowanie trwa ok. 1,5 roku, ale po pozytywnej decyzji Urzędu Patentowego ochrona jest od daty zgłoszenia. Także warto.

 3. Mam pomysl-koncept ,chce go opatentowac (1,5roku dlugo),mieszkamw Niemczech, czy Urzad Patentowy podobnie dziala poza granicami Kraju?

  1. Witam, Urząd Patentowy RP działa na terenie Polski. Na terenie Niemiec działa niemiecki urząd patentowy. W tym przypadku należałoby przemyśleć gdzie powinna być ochrona, tzn w jakim kraju? Istnieje także możliwość ochrony pomysłu-konceptu przez skorzystanie z procedur międzynarodowej (PCT) lub regionalnej (Konwencja o patencie europejskim). Ale na początek należałoby się zastanowić jaki jest przedmiot ochrony? Czy jest to wynalazek czy wzór użytkowy? A może jeszcze coś innego? Następnie wybrać model ochrony, określić koszty i plan działania.

 4. Nigdy bym na to nie wpadł! Własnie zleciłem poszukiwania i odkryłem działania mojej konkurencjii, zgłosili znak towarowy z nazwą własną plus nazwa nazwa produktu! Dzięki za wpis

 5. Święta racja. Czasem warto a nawet trzeba pobawić się w wywiad i zdobywać takie informacje. Bo chyba już nie trzeba przekonywać, że mogą być naprawdę przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.