Chcesz mieć patent? Nie ujawniaj wynalazku przed zgłoszeniem go do Urzędu Patentowego

Powtarzam wpis, bo ostatnio sporo osób pyta mnie o sprawy związane z ujawnieniem. Mam taką sugestię, że w dobie nagrywania rozmów w restauracjach warto do tematu podejść poważnie :-)

Często spotykanym zjawiskiem jest zaprzepaszczenie zdolności patentowej przez samego wynalazcę, który wygłasza publicznie wykład i  przedstawia swój wynalazek ujawniając jego istotę lub publikuje swoje rozwiązanie w prasie nim zgłosi go do Urzędu Patentowego.

To błąd, bowiem uzyskanie patentu jest możliwe – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazek nowy, posiadający poziom wynalazczy i nadający się do przemysłowego stosowania (art. 24 Ustawy Prawo własności przemysłowej, dalej: PWP), a wynalazek uważa się za nowy, jeśli nie jest on częścią stanu techniki (art. 25 PWP). Pojęcie stanu techniki oraz określenie daty jego ustalania mają więc podstawowe znaczenie.

Przez stan techniki zaś rozumie się wszystko to, co przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu, zostało udostępnione do wiadomości powszechnej w formie pisemnego lub ustnego opisu, przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób.

coś coś tam

Co to oznacza?

W chwili dokonania zgłoszenia rozwiązania do Urzędu Patentowego wynalazek musi być nowy w skali światowej, czyli nie może zostać gdziekolwiek na świecie w jakiekolwiek sposób ujawnione. Chodzi o nowość absolutną, nieograniczoną miejscem ani czasem. Nowość ustala się w kategoriach obiektywnych, subiektywne przekonanie twórcy jest bez znaczenia.

Czy wynalazek musi być nowy w skali światowej, to najczęściej zadawane pytane przez osoby starające się o uzyskanie patentu.

Wynalazek ujawnia np. jego książkowa publikacja w kraju lub za granicą, dostępność dokumentacji w publicznej bibliotece, przedstawienie rozwiązania w referacie, na wykładzie, ustne opisanie jego mechanizmu kontrahentom, zaoferowanie towaru wraz z instrukcją obsługi, bez zastrzeżenia poufności, publikacja w internecie itp.

002

Co ważne, nie ma znaczenia, kto ujawnia wynalazek, tak samo szkodzące dla nowości jest jego ujawnienie  przez samego twórcę jak i przez osobę postronną. Tak samo nie ma znaczenia, czy osoba ujawniająca wynalazek była do tego uprawniona,

Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. Skutkiem takiego ujawnienia jest utrata nowości przez wynalazek, a co za tym idzie brak możliwości uzyskania prawa wyłącznego z Urzędu Patentowego, czyli patentu.

Należy pamiętać także o tym, że sprawy związane z ujawnieniem dotyczą także wzoru użytkowego!

Author: Marcin Barycki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.