Chcesz zgłosić swoje rozwiązanie do Urzędu Patentowego? Krótki kurs co nigdy nie będzie wzorem użytkowym

Niekiedy twórcy są przekonani, że wymyślili coś, co jest warte zgłoszenia do Urzędu Patentowego. Często myślenie jest w takim przypadku następujące:„Wynalazek to raczej nie jest bo jest za mało skomplikowane, więc pewnie jest to wzór użytkowy”. 

Tymczasem, zgodnie z definicją, wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.

Zatem jest to „coś” co posiada pewne wymogi i przesłanki.

Jednakże pomimo pewnej klarowności tej definicji, wątpliwości co do tego czy dane rozwiązanie może być wzorem użytkowym mogą powstawać. Dlatego warto określić od strony negatywnej: co wzorem użytkowym na pewno być nie może.

Na pewno wzorem użytkowym nie będą:

1. odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne;
2. wytwory o charakterze jedynie estetycznym;
3. plany, zasady i metody dotyczące działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry;
4. wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
5. programy do maszyn cyfrowych;
6. przedstawienia informacji.

Ze względu na stawiany wzorom użytkowym wymóg określenia kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci wyłączona jest możliwość udzielenia prawa ochronnego na rozwiązania, które dotyczą sposobów postępowania, substancji (kompozycji), czyli wytworu bezpostaciowego lub jego użycia.

Poradnik wynalazcy (red. A. Pyrża), 2008, s. 146.

photo-1428606270100-feeb54f63423

Wzór użytkowy stanowi odrębny przedmiot ochrony własności przemysłowej, który dotyczy tylko przedmiotu materialnego o trwałej postaci, określonego poprzez cechy techniczne przedmiotu, przejawiające się w ukształtowaniu przestrzennym (kształcie) i/lub budowie (konstrukcji) danego przedmiotu jako całości bądź zestawienia elementów (niepołączonych ze sobą konstrukcyjnie), również określonych, co do ukształtowania przestrzennego.

Zatem ochronie nie podlegają rozwiązania niezdeterminowane, co do ukształtowania przestrzennego, w szczególności, takie jak:

1. sposoby (charakteryzowane przez postępowanie czynnościowe);
2. układy elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne bądź algorytmy (charakteryzowane przez strukturę połączeń elementów lub bloków funkcjonalnych);
3. wytwory bezpostaciowe, jak np. roztwór, maść, środek spożywczy, lek, itp.

Część z rozwiązań, które nie mogą stanowić wzoru użytkowego mogą zostać zgłoszone jako wynalazek!

Dlatego warto przed złożeniem odpowiedniego dokumentu do Urzędu Patentowego zbadać, czy nasz pomysł nadaje się do zakwalifikowania jako wzór użytkowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.