Czy smakowałeś już swój wynalazek? Patent na sposób produkcji piwa.

Skoro wcześniej pisałem o wzorze użytkowym dotyczącym butelki, to teraz będzie o patencie na zawartość naczyń szklanych. W porównaniu do tego, czego dotyczyły moje poprzednie wpisy jest to swoiste novum. Inspiracją do tej notki jest świetny blog http://piwnygaraz.pl/.

beer

Sposób produkcji piwa jako wynalazek to zjawisko rzadko spotykane w w naszym kraju i biorąc pod uwagę fakt, że piwo cieszy się w Polsce coraz większym powodzeniem, a prognozy przewidują, że w 2014 pod względem spożycia w przeliczeniu na jednego mieszkańca prześcigniemy Niemców warto poświęcić i tej dziedzinie patentowania słów kilka.

Zatem czego dotyczy wynalazek pod nazwą Piwo cytrynowe?

Wynalazek rozwiązuje zagadnienie nowego procesu technologicznego, w wyniku którego otrzymuje się inny rodzaj i gatunek piwa.

Sposób charakteryzuje się tym, że podczas produkcji piwa cytrynowego, do wody w pierwszej kolejności dodaje się cukier, następnie wodny kwas cytrynowy, następnie koncentrat cytrynowy, a w trakcie dodawania do wody cukru, kwasu cytrynowego i koncentratu cytrynowego, powstający syrop poddaje się karbonizacji. Tak otrzymany karbonizowany syrop dodaje się do piwa jasnego, a cały proces przeprowadza się w temperaturze od +6°C do +12°C, korzystnie +8°C. Użyty do wytwarzania syropu cukier jest cukrem płynnym inwertowanym, o stężeniu ok. 72°Bx.

Piwo cytrynowe otrzymane tym sposobem charakteryzuje się tym, że zawiera 55-65% piwa jasnego oraz 3-7% cukru płynnego inwertowanego (w przeliczeniu na cukier krystaliczny 100%) o stężeniu ok. 72°Bx; 0,13-0,16% wodnego kwasu cytrynowego; 0,015-0,036% koncentratu cytrynowego i wodę do 100% objętości piwa cytrynowego. Użyte do przyrządzenia piwa cytrynowego piwo jasne zawiera korzystnie około 12% wag. ekstraktu.

Piwo cytrynowe, Patent nr 189911, Uprawniony: Wytwórnia Wody Źródlanej Połczyn Zdrój SA, źródło: Urząd Patentowy RP

Nie jest to pierwszy wynalazek dotyczący sposobu wytwarzania piwa. W 1973 roku zostało zgłoszone rozwiązanie pod taką nazwą (Sposób wytwarzania piwa) przez firmę: Pollock International Limited, Hamilton (Bermudy).

opis - piwoW opisie tego wynalazku czytamy między innymi, że:

Ogólna sytuacja w tego typu browarze jest taka, że występuje znaczny przyrost drożdży w procesie fermentacji, stosowanej do wytwarzania pierwszego piwa, a pochodzący stąd nadmiar drożdży jest wykorzystywany do wytwarzania drugiego piwa.

Jaki był cel tego wynalazku?

Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania piwa poprzez fermentację brzeczki i drożdży, typów normalnie używanych w browarnictwie, który to sposób pozwoli na uzyskanie znacznych oszczędności w kosztach inwestycyjnych i kosztach produkcji w wyniku zastosowania roztworów o niskiej zawartości substancji azotowych, którą można znacznie zwiększać bez występowania nieprzyjemnego posmaku.

Czyli celem było uzyskanie oszczędności i lepszego smaku.

Dodam, że patent na wynalazek dotyczący sposobu wytwarzania obejmuje nie tylko sposób produkcji piwa (technologię), lecz także wytwory uzyskane bezpośrednio tym sposobem.

Zatem uprawnionemu z takiego patentu przysługuje prawo zakazywania innym nie tylko wytwarzania według opatentowanego sposobu, lecz także zarobkowego lub zawodowego korzystania z wytworów uzyskanych tym sposobem!

Biorąc pod uwagę wzrastające spożycie złotego trunku wśród Polaków opracowywanie nowych sposobów produkcji, a co za tym idzie często nowych rodzajów piwa to krok w kierunku stałego zwiększania liczby nabywców. Wynalazek, a później patent to ukoronowanie pracy piwowarów, a także pewien rodzaj wyłączności na rynku.

Oczywiście opracowanie nowej receptury i technologii produkcji nie jest takie proste. Równie trudne jest uzyskanie patentu, jednakże mając gotowe rozwiązanie warto spróbować sprawdzić jakie są szanse na uzyskanie prawa.

Smacznego 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.