Czy używanie cudzego wzoru przemysłowego będzie zawsze naruszeniem cudzego prawa?

Biorąc pod uwagę fakt, że znam klika osób, które lubią coś tworzyć w tzw. własnym zakresie (np meble), często otrzymuje pytanie:

Jeśli zrobiłem coś dla siebie bazując na… i tu pokazany mi zostaje w całej okazałości cudzy, zarejestrowany wzór przemysłowy należący do osoby X, to naruszyłem czyjeś prawo i mogę się spodziewać nalotu w stylu: szukamy nielegalnego oprogramowania?

Depositphotos_25146245_xs

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, warto zajrzeć do przepisów.

Art. 105 ust. 2 Prawa własności przemysłowej mówi, że:

Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej

Prześledźmy to od strony tej osoby X.

Osoba X: wymyśla wzór przemysłowy, sporządza stosowny opis, zgłasza ów wzór przemysłowy do Urzędu Patentowego, aż na końcu:

otrzymuje prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Inaczej rzecz ujmując, otrzymując prawo – uzyskuje monopol w używaniu tego wzoru.

I wróćmy teraz do pytania z początku: czy teraz każda osoba, która stworzy taki wzór będzie naruszać prawo osoby X (monopol)?

Odpowiedź brzmi: nie!

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta:

wyżej wymieniony art. 105 ust. 2 mówi o prawie właściciela do korzystania z wzoru przemysłowego ale tylko w sposób zarobkowy lub zawodowy.

Co za tym idzie ów właściciel może:

zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów.

Inaczej rzecz ujmując: osoba X nie może w żaden sposób zaszkodzić osobie, która taki wzór wytworzyła i używa go do celów niezarobkowych.

Dodać należy, że nasze prawo mówi o tym wprost i przewiduje tzw. użytek prywatny w art. 115 pkt 1):

Uprawniony z rejestracji wzoru przemysłowego nie może zakazać osobie trzeciej korzystania z wzoru do użytku osobistego lub niezwiązanego z działalnością gospodarczą.

Zatem, jeśli stworzyłeś mebel, bazując na wzorze przemysłowym i używasz go w domu, śpij spokojnie… Nikt do ciebie nie zapuka z pretensjami!

Author: Marcin Barycki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.