Indywidualny charakter wzoru przemysłowego. Kto go ocenia?

Świat jest pełen twórców i kreatorów. Prawie codziennie i na każdym kroku widzimy jakiś nowy design…

Dziś w oparciu o konkretne przepisy i orzeczenia, krótki zarys tematu dla tych którzy myslą o ochronie Wspólnotowych Wzorów Przemysłowych na terenie całej Unii.

Kluczowe w niniejszej sprawie jest Rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. W sprawie wzorów wspólnotowych z dnia 12 grudnia 2001 r. (Dz.Urz.UE.L 2002, dalej Rozporządzenie).

W celu lepszego zrozumienia istoty wzoru przemysłowego należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 4 ust. 1 Rozporządzenia:

Wzór jest chroniony jako wzór wspólnotowy w zakresie, w jakim ten wzór jest nowy i posiada indywidualny charakter.

W przypadku nowości:

Wzór uważa się za nowy, jeśli identyczny wzór nie został udostępniony publicznie w przypadku zarejestrowanego wzoru wspólnotowego, przed datą złożenia wniosku o rejestrację wzoru, o którego ochronę się wnosi lub, jeśli wystąpiono o pierwszeństwo, przed datą pierwszeństwa (art. 5 ust. 1 lit. b) Rozporządzenia).

Natomiast w odniesieniu do indywidualnego charakteru:

Wzór jest uznany za posiadający indywidualny charakter, jeśli całościowe wrażenie, jakie wywołuje na poinformowanym użytkowniku, różni się od wrażenia, jakie wywiera na tym użytkowniku wzór, który został udostępniony publicznie (…) . (art. 6 ust. 1 lit. b) Rozporządzenia).

sukienka

Zatem oceny czy dany wzór ma indywidualny charakter dokonuje poinformowany użytkownik!

A konkretnie…

Art. 10 ust. 1 Rozporządzenia wyjaśnia, że :

Zakres ochrony przyznany na zasadach wzoru wspólnotowego obejmuje każdy wzór, który nie wywołuje u poinformowanego użytkownika innego ogólnego wrażenia.

Zatem istotne w omawianej kwestii Wspólnotowych Wzorów Przemysłowych jest zdefiniowanie i zrozumienie pojęcia poinformowanego użytkownika.

Swoistym kanonem w tej kwestii jest Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 października 2011 r. C-281/10 P (PepsiCo, Inc. przeciwko Grupo Promer Mon Graphic SA).

Pojęcie poinformowanego użytkownika powinno być rozumiane, jako pojęcie pośrednie między pojęciem przeciętnego konsumenta, które jest stosowane w dziedzinie znaków towarowych, od którego to konsumenta nie wymaga się posiadania szczególnej wiedzy i który z reguły nie porównuje bezpośrednio kolidujących ze sobą znaków towarowych, a znawcą w danej dziedzinie, ekspertem który posiada szczegółowe kompetencje techniczne.

Tak więc pojęcie poinformowanego użytkownika może być rozumiane jako określające nie użytkownika wykazującego przeciętną uwagę, lecz jako osobę szczególnie uważną, czy to z racji swojego osobistego doświadczenia czy posiadanej rozległej wiedzy w danym sektorze.

Tak więc określenie „poinformowany” sugeruje, że nie będąc twórcą czy ekspertem technicznym, użytkownik zna różne wzory istniejące w danej branży, posiada pewien zakres wiedzy na temat elementów, jakie te wzory zwykle posiadają, i w związku z zainteresowaniem danymi produktami wykazuje stosunkowo wysoki poziom uwagi przy ich używaniu.

Inaczej rzecz ujmując: poinformowany użytkownik to osoba mająca wiedzę w danym temacie.

Przykład

Jeśli tworzymy np. kolektory wydechowe silników i chcemy je zastrzegać w Unii jako Wspólnotowe Wzory Przemysłowe to pamiętajmy, że nabywcą takich urządzeń nie będzie dokładnie ta sama osoba, która kupuje jogurt czy masło lecz osoba mająca wiedzę w danym temacie.

A co za tym idzie, przed zakupem takiego produktu jak: kolektory wydechowe silników klient (poinformowany użytkownik) szczególnie uważnie będzie oglądał ten produkt (także dokonując zakupu on-line), sprawdzał jego przydatność techniczną (czy będzie pasował do modelu auta), jakość wykonania (czy będzie trwały), i co ważne: klient ów jest w stanie wychwycić nawet niewielką różnicę pomiędzy wzorami.

I teraz: jeśli nasz poinformowany użytkownik wychwyci różnicę pomiędzy naszym wzorem a innym możemy stwierdzić, że nasz wzór posiada indywidualny charakter!

Problematyka poinformowanego użytkownika i wychwytywania różnic szczególnie widoczna jest podczas sporów sądowych pomiędzy właścicielami dwóch podobnych wzorów, ale o tym następnym razem…

A propos:Depositphotos_15751819_xswidać różnicę pomiędzy obrazkami?

Depositphotos_15751819_xs

🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.