Temat dość przewrotny i wydawać by się mogło, że adresowany do tych którzy mają już biznes, ale to tylko pozory… Prowadząc kancelarię spotykam także takie osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem, a zakup prawa do używania cudzego znaku towarowego stanowi dla nich pewien pomysł na przyszłość. A ponieważ POMYSŁ TO SUKCES, pomyślałem sobie, że także taki pomysł WARTO CHRONIĆ!
Co do zasady: uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może udzielić innej osobie upoważnienia do używania znaku, zawierając z nią umowę licencyjną. Wymaga ona, pod rygorem nieważności , zachowania formy pisemnej.
Oczywiście, postanowienia umowy licencyjnej podlegają zasadzie swobody umów, ograniczonej jednak poprzez właściwość stosunku licencyjnego, ustawę i zasady współżycia społeczne, ale zawierając taką umowę z Licencjodawcą (właścicielem zarejestrowanego znaku towarowego) warto pamiętać o następujących jej elementach:
1. W umowie licencyjnej należy przede wszystkim wskazać zarejestrowany znak towarowy, który ma być jej przedmiotem, licencjodawcę oraz licencjobiorcę.
2. Umowa powinna również zawierać upoważnienie licencjobiorcy do używania wskazanego znaku towarowego.
3. Aby zapobiec nieporozumieniom powinno się zawrzeć ponadto postanowienia dotyczące np. ewentualnych opłat licencyjnych, kontroli działań licencjobiorcy czy umieszczenia wzmianki o licencji w postaci oznaczenia „lic.”.
4. Warto w takiej umowie także dodać postanowienia dotyczące obowiązku zachowania wysokiej jakości towarów oznaczonych licencjonowanym, zarejestrowanym znakiem towarowym.
5. Należy także pomyśleć o wpisaniu takiej licencji do rejestru znaków towarowych.
Temat licencji na znak towarowy jest dość obszerny i nie sposób go omówić w jednym krótki wpisie na blogu. Warto jednak zasygnalizować, że jest to jedna z dróg dla tych osób, które szukają pomysłu na własny biznes. W Polsce jest wiele przedsiębiorstw, które przeżywają obecnie trudny czas na rynku, ale posiadają tradycję i zarejestrowany znak towarowy (niekiedy nawet powszechnie znany albo renomowany), Licencja taka dać może licencjobiorcy pokaźny dochód, a dla licencjodawcy być wybawieniem z trudności finansowych.
Dodaj komentarz