Jeśli Urząd Patentowy RP odmówił Ci przyznania patentu, pomyśl o zgłoszeniu wzoru użytkowego!

Wielu wynalazców uważa, że po odmowie z Urzędu Patentowego RP udzielenia patentu na wynalazek droga do uzyskania prawa wyłącznego jest zamknięta, tymczasem w myśl art 38 Prawa własności przemysłowej:

W toku rozpatrywania zgłoszenia wynalazku lub w okresie dwóch miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji o odmowie udzielenia patentu zgłaszający może złożyć wniosek o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy. Takie zgłoszenie wzoru użytkowego uważa się za dokonane w dniu zgłoszenia wynalazku.

A zatem dopuszczalna jest zmiana zgłoszenia wynalazku na wniosek o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Zazwyczaj do takiej zmiany dochodzi, gdy zgłaszający zorientuje się, że zachodzą przeszkody do udzielenia patentu, zaś na udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy ma większą szansę. Na pewno powodem mogą być też niższe opłaty za ochronę w przypadku prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Inaczej rzecz ujmując, gdy zdaniem Urzędu Patentowego okaże się, że wynalazek wynika w sposób oczywisty ze stanu techniki zgłaszający może uzyskać prawo ochronne na wzór użytkowy, pod warunkiem, że jego rozwiązanie spełnia przesłanki wzoru użytkowego, a więc jest nowym i użytecznym rozwiązaniem technicznym dotyczącym kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.

Przekształcenie takie podlega opłacie w wysokości 100 zł. Wnoszący o przekształcenie nie ma obowiązku ponownego uiszczania opłaty od samego zgłoszenia, bowiem uiścił już ją przy zgłoszeniu wynalazku.

Należy jednak pamiętać, że Urząd Patentowy nie przyzna jednocześnie patentu na wynalazek i prawa ochronnego na wzór użytkowy w odniesieniu do tego samego przedmiotu zgłoszenia, ale, zgłaszający wraz ze zgłoszeniem wynalazku może złożyć wniosek o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Warto wiedzieć także, że składający wniosek powinien odpowiednio dostosować treść złożonej dokumentacji zgłoszeniowej, jeśli tego nie uczyni z własnej inicjatywy, Urząd Patentowy RP wezwie go do naniesienia stosownych poprawek.

Co ciekawe możliwa jest również swoista zamiana udzielonego już patentu na prawo ochronne na wzór użytkowy. Wtedy data zgłoszenia patentu traktowana jest jako data zgłoszenia wzoru użytkowego.

Warto jest zatem nie zamykać w szufladzie naszych rozwiązań tylko zgłaszać je jako wzory użytkowe.

1 Komentarz

  1. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.

    I love the info you provide here and can’t wait to take a look
    when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
    I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.