Kilka zasad jak zmienić znak towarowy w toku postępowania przed Urzędem Patentowym

Co do zasady:

Do czasu wydania decyzji zgłaszający może dokonywać w zgłoszeniu uzupełnień i poprawek, które nie mogą prowadzić do zmiany istoty znaku towarowego ani rozszerzać wykazu towarów, dla których znak ten został zgłoszony.

Zatem, jeśli w zgłosisz znak ale okaże się, że jakiś element tego znaku jest „zbędny” można złożyć wniosek o jego usunięcie. Jednakże zmiana taka jest możliwa, jeśli nie powoduje zmiany istoty znaku towarowego.

Inaczej rzecz ujmując, nie można dokonać takich zmian, które powodują, że zgłoszony znak towarowy istotnie różni się od zmienionego.

Oczywiście nie ma tu algorytmu liczącego co można, a co nie można zmieniać, wszystko zależy od pewnego obiektywnego podejścia. Przykładem może być żądanie usunięcia warstwy graficznej ze znaku towarowego słowno-graficznego.

Moi klienci często zadają mi pytanie czy można rozszerzyć załączony do zgłoszenia wykaz towarów? Zasada jest następująca: rozszerzanie wykazu towarów/usług, dla których znak ten został zgłoszony, zarówno przez dodanie nowych towarów lub usług, jak i nowych w obrębie zgłoszonej klasy jest niedopuszczalne.

Law concept: Paragraph on computer keyboard background

Dlatego tak niezwykle istotne jest przemyślenie wykazu, bazując na Klasyfikacji Nicejskiej. Biorąc pod uwagę obowiązek używania znaku towarowego dla towarów/usług dla których znak został zgłoszony zadanie to nabiera szczególnego znaczenia.

Należy jednak wiedzieć, że możliwe jest zawężanie wykazu towarów/usług oraz podział zgłoszenia w stosunku do pierwotnie wskazanych towarów lub usług.

Zjawisko takiego usuwania towarów/usług występuje zwłaszcza, gdy Urząd Patentowy RP stwierdzi przeszkody w rejestracji znaku towarowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.