Masz pomysł na świetny design? Zgłaszaj wzór przemysłowy!

Czasami warto wrócić do starych wpisów, bowiem nigdy nie tracą na aktualności. Tym razem mała przypominajka o wzorze przemysłowym, nazywanym swego czasu wzorem zdobniczym.

Ostatnio obserwuję dość wzmożone zainteresowanie ochroną wzorów przemysłowych. Coraz więcej przedsiębiorców, ale i nie tylko, bo zdarzają się także osoby fizyczne pyta o możliwość ochrony pomysłu na swój design.

Niekiedy pomysły te odkładane są do szuflady i czekają na „lepsze czasy”, czyli zazwyczaj inwestora, ale w zdecydowanej większości taki design jest momentalnie wdrażany do produkcji i sprzedaży, tuż po uzyskaniu ochrony, jako wzór przemysłowy!

Co ciekawe, pomysły na design dotyczą różnych dziedzin: od bram garażowych, przez torebki, po kartki pocztowe…

Często wzór przemysłowy mylony jest z innymi przedmiotami własności przemysłowej, stąd powstała w mojej głowie potrzeba tych słów kilku…

294879_blog

Według definicji zawartej w art. 103 ust. 1 i 2 Ustawy Prawo własności przemysłowej (PWP):

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.

Generalna idea jest taka: prawo z rejestracji wzoru przemysłowego przyznawane jest tym „produktom”, które spełniają określone funkcje estetyczne i użytkowe, a także wnoszą „coś nowego” do wzornictwa przemysłowego, czyli poszerzają bazę designów.

Oczywiście mogą chronione być również wzory realizujące cele inne, aniżeli estetyczne, pod warunkiem że postać wytworu nie wynika wyłącznie z jego funkcji technicznej, bowiem

prawo z rejestracji wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej oraz które muszą być odtworzone w dokładnej formie i wymiarach w celu umożliwienia mechanicznego połączenia go lub współdziałania z innym wytworem
(art. 107 ust. 1 PWP).

Inaczej rzecz ujmując: liczy się estetyka, a nie technika.

Najważniejsze przy definiowaniu danego wzoru przemysłowego jest określenie jego postaci. Tłumacząc osobom zainteresowanym na czym polega owa postać, często używam określenia wygląd, a więc zewnętrzne, wizualnie postrzegane właściwości produktu.

Co daje uzyskanie ochrony?

Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Uprawniony może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów.
(art. 105 ust. 2 i 3 PWP)

Zatem rejestrując wzór przemysłowy uzyskujemy prawną ochronę wzorów przemysłowych, która dotyczy celów gospodarczych, wskazanych powyżej.

Należy zwrócić uwagę, że ów monopol jaki uzyskuje właściciel wzoru dotyczy nie tylko aspektów produkcyjno-sprzedażowych, ale praktycznie wszystkich powiązanych z wzorami przemysłowymi, np wystawiennictwo, udział w targach…

Dodam, że w Unii Europejskiej koszt rejestracji jednego wzoru to 350 Euro, a czas potrzebny od zgłoszenia do uzyskania prawa często nie przekracza 3 miesięcy!

Dlatego jeśli wymyśliłeś świetny design, zaprojektowałeś ciekawy produkt, masz pomysł na oryginalny wytwór, zgłoś wzór przemysłowy.

 

 

 

Author: Marcin Barycki

4 thoughts on “Masz pomysł na świetny design? Zgłaszaj wzór przemysłowy!

  1. Witam,
   Zarejestrowany wzór wspólnotowy przyznaje jego właścicielowi wyłączne prawo do jego używania na terenie całej Wspólnoty przez okres 5 lat, począwszy od daty zgłoszenia wzoru. Właściciel tego prawa może czterokrotnie przedłużać okres ochronny, łącznie do 25 lat od daty dokonania zgłoszenia.
   Pozdrawiam

  1. Witam,
   istnieje baza wzorów przemysłowych krajowych i wspólnotowych. Znajdzie je Pan na stronie Urzędu Patentowego. Szukanie wzorów przemysłowych to zadanie pracochłonne ale możliwe do wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.