Masz pomysł na świetny design? Zgłaszaj wzór przemysłowy!

Czasami warto wrócić do starych wpisów, bowiem nigdy nie tracą na aktualności. Tym razem mała przypominajka o wzorze przemysłowym, nazywanym swego czasu wzorem zdobniczym.

Ostatnio obserwuję dość wzmożone zainteresowanie ochroną wzorów przemysłowych. Coraz więcej przedsiębiorców, ale i nie tylko, bo zdarzają się także osoby fizyczne pyta o możliwość ochrony pomysłu na swój design.

Niekiedy pomysły te odkładane są do szuflady i czekają na „lepsze czasy”, czyli zazwyczaj inwestora, ale w zdecydowanej większości taki design jest momentalnie wdrażany do produkcji i sprzedaży, tuż po uzyskaniu ochrony, jako wzór przemysłowy!

Co ciekawe, pomysły na design dotyczą różnych dziedzin: od bram garażowych, przez torebki, po kartki pocztowe…

Często wzór przemysłowy mylony jest z innymi przedmiotami własności przemysłowej, stąd powstała w mojej głowie potrzeba tych słów kilku…

294879_blog

Według definicji zawartej w art. 103 ust. 1 i 2 Ustawy Prawo własności przemysłowej (PWP):

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.

Generalna idea jest taka: prawo z rejestracji wzoru przemysłowego przyznawane jest tym „produktom”, które spełniają określone funkcje estetyczne i użytkowe, a także wnoszą „coś nowego” do wzornictwa przemysłowego, czyli poszerzają bazę designów.

Oczywiście mogą chronione być również wzory realizujące cele inne, aniżeli estetyczne, pod warunkiem że postać wytworu nie wynika wyłącznie z jego funkcji technicznej, bowiem

prawo z rejestracji wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej oraz które muszą być odtworzone w dokładnej formie i wymiarach w celu umożliwienia mechanicznego połączenia go lub współdziałania z innym wytworem
(art. 107 ust. 1 PWP).

Inaczej rzecz ujmując: liczy się estetyka, a nie technika.

Najważniejsze przy definiowaniu danego wzoru przemysłowego jest określenie jego postaci. Tłumacząc osobom zainteresowanym na czym polega owa postać, często używam określenia wygląd, a więc zewnętrzne, wizualnie postrzegane właściwości produktu.

Co daje uzyskanie ochrony?

Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Uprawniony może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów.
(art. 105 ust. 2 i 3 PWP)

Zatem rejestrując wzór przemysłowy uzyskujemy prawną ochronę wzorów przemysłowych, która dotyczy celów gospodarczych, wskazanych powyżej.

Należy zwrócić uwagę, że ów monopol jaki uzyskuje właściciel wzoru dotyczy nie tylko aspektów produkcyjno-sprzedażowych, ale praktycznie wszystkich powiązanych z wzorami przemysłowymi, np wystawiennictwo, udział w targach…

Dodam, że w Unii Europejskiej koszt rejestracji jednego wzoru to 350 Euro, a czas potrzebny od zgłoszenia do uzyskania prawa często nie przekracza 3 miesięcy!

Dlatego jeśli wymyśliłeś świetny design, zaprojektowałeś ciekawy produkt, masz pomysł na oryginalny wytwór, zgłoś wzór przemysłowy.

 

 

 

Author: Marcin Barycki

4 thoughts on “Masz pomysł na świetny design? Zgłaszaj wzór przemysłowy!

  1. Witam,
   Zarejestrowany wzór wspólnotowy przyznaje jego właścicielowi wyłączne prawo do jego używania na terenie całej Wspólnoty przez okres 5 lat, począwszy od daty zgłoszenia wzoru. Właściciel tego prawa może czterokrotnie przedłużać okres ochronny, łącznie do 25 lat od daty dokonania zgłoszenia.
   Pozdrawiam

  1. Witam,
   istnieje baza wzorów przemysłowych krajowych i wspólnotowych. Znajdzie je Pan na stronie Urzędu Patentowego. Szukanie wzorów przemysłowych to zadanie pracochłonne ale możliwe do wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.