Model prosty i powtarzalny, czyli krótki zarys jak prowadzić politykę patentową w firmie.

Ostatnio zaintrygowała mnie postać Chrisa Zooka, dyrektora w Bain & Company. W ostatnim Harvard Business Review Polska ukazał się wywiad pod tytułem Cudowna siła prostoty (s. 10-13). Autor uważa że w dzisiejszym świecie biznesu rządzi siatka wewnętrznych złożoności (moim zdaniem także pewnego skomplikowania) i najtrwalszą metodą ich pokonania jest dyscyplina w zachowaniu prostoty.

Firmy takie jak Apple, z krótką listą asortymentu i konsekwentnych cech produktów, dowodzą wartości prostego wewnętrznego modelu biznesowego.

Autor stworzył koncepcję Powtarzalnego Modelu (the Great Repeatable Model), który wdrożony w biznesie redukuje złożoności i ułatwia podejmowanie skoordynowanych i szybszych decyzji.

Dlaczego o tym pisze?

Otóż swojej pracy trafiam na przedsiębiorców, którzy widzą o konieczności posiadania znaków towarowych, zgłaszania patentów, wzorów przemysłowych, zwalczania nieuczciwych konkurentów czy wszelkiego rodzaju pasożytniczego korzystania z dorobku intelektualnego, jednakże tak naprawdę nie wiedzą, że działanie to może mieć charakter pewnego powtarzalnego modelu i przy dyscyplinie w zachowaniu prostoty pozwoli na osiągnięcie odpowiedniego i oczekiwanego celu biznesowego.

Mój model jest prosty i jednocześnie skuteczny: POMYSŁ—>BADANIE—>DZIAŁANIE—>EGZEKWOWANIE

Wyjaśniam:

1. Masz pomysł? Opisz go.
2. Zbadaj czy wdrożenie pomysłu nie naruszy czyjegoś prawa.
3. Sporządź wniosek i złóż w Urzędzie Patentowym.
4. Monitoruj naruszenia i egzekwuj swoje sprawa względem naruszycieli.

Model prosty i powtarzalny. Częstotliwość powtarzalności jest do ustalenia. Sprawdzony w dobie spowolnienia gospodarczego. Wbrew powszechnie krążącej opinii nie jest także drogi. Jego zastosowanie niewątpliwie przynosi korzyści – jeśli nie zwiększone zyski to przynajmniej oszczędności. Zainteresowanym służę wyjaśnieniami.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.