Nie licz na patent! Oto 6 rozwiązań, które nigdy nie będą wynalazkami!

Problem, który brzmi: czy to co mam jest wynalazkiem dość często pojawia się podczas moich rozmów z twórcami. Odpowiadając krótko można rzec: część rozwiązań, które niewątpliwie na pierwszy rzut oka mają cechy wynalazku nie mogą być za niego uznane. Inne natomiast takich cech co prawda nie wykazują, ale na „logikę” powinny być uznane i nawet patentowane.

Warto zatem ten problem nieco przybliżyć.

Czyli, nie wszystko może być uznane za wynalazek. Warto o tym wiedzieć, bowiem wielu twórców sądzi, że posiada epokowe rozwiązanie, po czym okazuje się że nie podlega ono nie tylko patentowaniu, ale nawet nie może być uznane za wynalazek.

Dotyczy to rozwiązań przede wszystkim z pogranicza internetu i programów komputerowych.

Oto 6 rozwiązań, które nigdy nie będą wynalazkami.

Bez tytułu

Zgodnie z art 28 Ustawy Prawo własności przemysłowej,

za wynalazki nie uważa się w szczególności:
1) odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych;
2) wytworów o charakterze jedynie estetycznym;
3) planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier;
4) wytworów, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
5) programów do maszyn cyfrowych;
6) przedstawienia informacji.

Należy dodać, że katalog rozwiązań, które nie zostaną uznane za wynalazek nie jest zamknięty. Zatem wyżej wymieniona szóstka to wyliczenie przykładowe.

Wspólną cechą wskazanych rozwiązań jest abstrakcyjny charakter i brak cech technicznych.

1.

Jeśli chodzi o odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne, to nie sposób się oprzeć wrażeniu, że stanowią one jedynie pewną bazę dla powstania wynalazku lub z uwagi na ich naukowy charakter muszą niejako automatycznie wejść do tzw domeny publicznej, czyli być ogólnie dostępne.

2.

W przypadku wytworów o charakterze jedynie estetycznym sprawa jest prosta. Wytwory takie mogą być chronione jako wzory przemysłowe, a wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

3.

W odniesieniu do planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier należy stwierdzić, że wątpliwy wydaje się tutaj efekt techniczny. Niewątpliwie rozwiązania takie mają walor ekonomiczny czy edukacyjny np. elektroniczny dziennik lekcyjny albo system przewidywania skoków giełdowych, ale nie jest to wystarczające do uznania za wynalazek.

4.

Jeśli chodzi wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki, to powodem wprowadzenia tego wyłączenia są doświadczenia Urzędu Patentowego dotyczące zgłaszania do ochrony absurdalnych pomysłów, tzw perpetuum mobile.

5.

Maszyny cyfrowe to kolejne wyłączenie. Chodzi tu o wszelkie programy komputerowe, które są wytworami wyłącznie intelektualnymi, nie powodującymi bezpośredniego efektu technicznego. Sprawa nie jest jednoznaczna i warto zauważyć, że praktyka niektórych urzędów patentowych (np Europejskiego Urzędu Patentowego) staje się coraz bardziej liberalna (czyli dopuszczająca patentowanie). Oczywiście programy komputerowe są chronione na podstawie prawa autorskiego.

6.

Przedstawienie informacji nie prowadzi bezpośrednio do efektu technicznego, chociaż może wywoływać inny skutek: marketingowy, np. baner reklamowy zachęcający do zakupów albo informacyjny, np. rozkład korytarzy, na wypadek alarmu pożarowego. Dodać należy, że dla takich form ustawodawca przewidział także ochronę w postaci znaków towarowych lub wzorów przemysłowych.

Źródło: P. Kostański, Prawo własności przemysłowej. Komentarz, w: Legalis. System Informacji Prawnej.
.
Reasumując warto przed podjęciem czynności zgłoszeniowych przed Urzędem Patentowym RP sprawdzić czy dane rozwiązanie nie tylko uzyska patent ale czy w ogóle może być uznane za wynalazek. Rzecznik patentowy po dość wstępnej analizie na takie pytanie może udzielić odpowiedzi.

deOczywiście prawo wyłączne jakim jest patent na wynalazek posiada walory, które trudno „zrównoważyć” ochroną na podstawie prawa autorskiego lub ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, warto jednak pamiętać, że pomimo faktu że nasze rozwiązaniu wynalazkiem być nie może (np program komputerowy), my możemy dochodzić naszych praw jeśli ktoś je naruszy.

Author: Marcin Barycki

6 thoughts on “Nie licz na patent! Oto 6 rozwiązań, które nigdy nie będą wynalazkami!

 1. Witam,
  Chcialam Pana zapytac, w jak sposob moge uzyskc informacje czy urzadzenie produkowane przez Szwedzka firme jest opatentowane?
  Chcialabym produkowac podobne urzadzenie i obawiam sie oskarzenia o jego skopiowanie.
  Prosze o odpowiedz,
  Pozdrawiam.

  1. Witam, oczywiście istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia w bazach patentowych. Większość istotnych baz znajdzie Pani na stronie Urzędu Patentowego w zakładce bazy międzynarodowe. Jednakże w takim przypadku sugerowałby zlecić profesjonalne badanie u rzecznika patentowego, u którego jest pewna, profesjonalna metodyka pracy, znajomość baz i doświadczenie 🙂 Zapraszam.

 2. Witam, Tak. Jest to usługa płatna. Co do cennika to zapraszam 517764937. Pozdrawiam serdecznie

 3. Drążę ten temat od jakiegoś czasu i podobnie jak prawdopodobnie autor chciałbym usystematyzować to pod kątem definicji pojęć i przenikania się interpretacji tych pojęć.Istnieje pojęcie metody matematycznej i programu na maszynę cyfrową. Istnieje również słowo algorytm.
  Gdy ktoś opracuje
  własną metodyką,której publikacji nie sposób nigdzie znaleźć(archiwum patentów tego nie powinno zawierać bo to przecież metoda matematyczna) i jest zaimplementowana w postaci konkretnego algorytmu w danym języku programowania na urządzenie mobilne(czy to maszyna cyfrowa?) to czy to może podlegać opatentowaniu w prawie patentowym polskim czy innym?A jeśli nie to czy prawa autorskie można uzyskać?Wg którego prawa?Czy jeśli program stanowi integralny i niezbędny element systemu wraz z fizyczną częścią czyli sprzętem to co może podlegać patentowaniu i wg którego prawa?

 4. „Bezpośredni efekt techniczny”. Tu intuicyjnie nasuwa się skojarzenie(przynajmniej mnie i sądzę,że wielu innym również) z czymś co prezentuje rozwiązanie problemu , który był analizowany i który rozpatrywano jako potencjał patentowy.O ile wykorzystanie samego sprzętu ,dostępnego jako powszechny lub dedykowany/specjalistyczny) jest konieczne to już samo docelowe stworzenie pożądanej funkcjonalności wymaga opracowania metodyki i zaimplementowania w postaci odpowiedniego programu.Biorąc pod uwagę fakt,że nie jest to coś do gry na giełdzie(analizator wykresów,statystyk,prognostyk) a operuje na danych z zakresu indywidualnych cech organizmu to czy taki rodzaj metodyki może zostać uznany jako godny do rozważenia w kategorii potencjału patentowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.