Nie wszystko musi być patentem! Zgłaszaj wzór użytkowy!

Nie da się ukryć, że wielu twórców rozwiązań technicznych (zwłaszcza początkujących) dość szybko rezygnuje ze zgłoszenia wynalazku do Urzędu Patentowego RP.

Przyczyn jest wiele, ale dość często jest to przekonanie, że mój wynalazek nie ma szans na uzyskanie patentu, gdyż nie posiada poziomu wynalazczego…

Tymczasem…

W polskim prawie własności przemysłowej istnieje przedmiot, który niekiedy jest zwany: małym wynalazkiem, a jego ustawowa nazwa brzmi: wzór użytkowy.

I właśnie wzór użytkowy stanowi dobre antidotum na myśl o rezygnacji ze zgłoszenia.

W Polsce jako wzory użytkowe chronione są rozwiązania o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.

Wzorem użytkowym może być rozwiązanie techniczne, które dotyczy indywidualnie określonego przedmiotu, a więc materialnego obiektu trójwymiarowego. Postaci przedmiotu nie należy utożsamiać z „wyglądem zewnętrznym” przedmiotu, istotnym dla ochrony wzorów przemysłowych. Jak wynika z powyższej definicji, wzorem użytkowym nie mogą być: sposoby, układy elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne, algorytmy, maści, roztwory itp.

Warto pamiętać, że Sąd Najwyższy w wyroku z 28.11.1983 r. stwierdził, że:

„nie pozbawia wzoru użytkowego nowości nawet przypadek wykorzystania w nim elementów znanych z innych wzorów, w których pełniły podobną lub taką samą funkcję, jeżeli nowy jest przedmiot, w którym elementy te pełnią rolę środków technicznych lub odmienny układ przestrzenny, w którym znajdują one zastosowanie”.

Niezwykle istotne jest to, że w przypadku wzorów użytkowych nie mówi się o poziomie wynalazczym. Liczy się nowość i użyteczność.

Cecha nowości nie może odnosić się wyłącznie do zewnętrznej postaci przedmiotu. Oceniana jest pod kątem skutków technicznych osiąganych przy zastosowaniu określonego rozwiązania technicznego dotyczącego przedmiotu.

Wzór użytkowy uważa się za rozwiązanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów.

Dlatego dobrze jest przed podjęciem decyzji o rezygnacji ze zgłoszenia zbadać, czy moje rozwiązanie nie spełnia przesłanek wzoru użytkowego!

A na zakończenie przykład wzoru użytkowego:

qs

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.