Ochrona wzoru przemysłowego – słów kilka…

Ostatnio obserwuję dość wzmożone zainteresowanie ochroną wzorów przemysłowych. Coraz więcej przedsiębiorców, ale i nie tylko, bo zdarzają się także osoby fizyczne pyta o możliwość ochrony pomysłu na swój design.

Co ciekawe, pomysły te dotyczą różnych dziedzin: od bram garażowych po kartki pocztowe…

Często wzór przemysłowy mylony jest z innymi przedmiotami własności przemysłowej, stąd powstała w mojej głowie potrzeba tych słów kilku

Według definicji zawartej w art. 103 ust. 1 i 2 Ustawy Prawo własności przemysłowej (PWP):

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.

Generalna idea jest taka: prawo z rejestracji wzoru przemysłowego przyznawane jest tym „produktom”, które spełniają określone funkcje estetyczne i użytkowe, a także wnoszą „coś nowego” do wzornictwa przemysłowego, czyli poszerzają bazę designów.

Oczywiście mogą chronione być również wzory realizujące cele inne, aniżeli estetyczne, pod warunkiem że postać wytworu nie wynika wyłącznie z jego funkcji technicznej, bowiem:

Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej oraz które muszą być odtworzone w dokładnej formie i wymiarach w celu umożliwienia mechanicznego połączenia go lub współdziałania z innym wytworem (art. 107 ust. 1 PWP).

Inaczej rzecz ujmując: liczy się estetyka, a nie technika.

Najważniejsze przy definiowaniu danego wzoru przemysłowego jest określenie jego postaci. Tłumacząc osobom zainteresowanym na czym polega owa postać, często używam określenia wygląd, a więc zewnętrzne, wizualnie postrzegane właściwości produktu.

3 Komentarze

  1. Witam,
    Nie ukrywam, że zainteresowałem się Pana blogiem.
    Jestem producentem falowników potrzebnych do foliarkek (urzadzenie do laminowania papieru,a falownik ten włącza cykl w maszynie pracy). Opracowałem pewną innowację, jednak nie chciałbym tego upubliczniać, w związku z czym zdzwonię się z Panem.
    Jeżeli chodzi o blog, to jest to to, czego brakuje przedsiębiorcom, którzy coś chcą i mogą w tym kraju zrobić. Skontaktuję się z Panem w dniu jutrzejszym, mam przygotowane wszystkie dokumenty.

    • Dziękuję za kontakt i wpis. Celem prowadzenia tego bloga jest świadczenie pomocy przedsiębiorcom i osobom fizycznym, którzy w szumie informacji i gąszczu przepisów nie wiedzą jak chronić swój pomysł.

  2. Wzorem przemysłowym jest wytwór, a wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy. Katalog wzorów przemysłowych nie jest zamknięty.
    Spotykam się z różnymi wytworami, od wzorów kartek pocztowych po kształty pociągów kolejowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.