Patent na „slide to unlock”?

Jak podaje Chip.pl Samsung ma nowy patent na odblokowywanie ekranu.

W najnowszej batalii dwóch gigantów chodzi o ponownie o naruszenie patentów Applea przez Samsunga-jeden z nich dotyczy odblokowywania telefonu za pomocą gestu „slide to unlock” (przesuń, żeby odblokować). Skoro Apple opatentowało przesuwanie palca po ekranie w jednej linii, Samsung zmusi nas teraz do rysowania wzorków.

Zódło i więcej informacji: http://www.chip.pl/news/sprzet/telefony/2014/03/samsung-ma-nowy-patent-na-odblokowywanie-ekranu#ixzz2vy7pyW1s

Czy taki patent jest możliwy w Polsce?

Aby coś opatentować w Polsce konieczne jest łączne spełBusiness woman hand pressing social media iconnienie przesłanek zdolności patentowej tj. kryterium nowości, poziomu wynalazczego oraz przemysłowego zastosowania.

Największy problem sprawia poziom wynalazczy, gdyż wymaga on posiadania przez potencjalny wynalazek charakteru technicznego. Charakter techniczny rozumiany jest tutaj jako sposób oddziaływania na materię wywołujący jakąś zmianę w świecie fizycznym. No i tutaj właśnie pojawia się problem z tym patentem i jego patentowaniem…

5 Komentarze

  1. Z jednej strony to dobrze że w RP trudno jest o patent z drugiej słabo. Sam coś tworzę i boję się ze jak wyjdę z tym na rynek to mi ktoś to rąbnie. I nici z kasy…. A tak to przynajmniej bym miał monopol.

  2. Odpowiem tak: żeby coś (tutaj Pana rozwiązanie) ocenić należałoby go zbadać. Proszę pamiętać: patent nie musi być rewolucyjny.

  3. A z drugiej strony warto w kontaktach z osobami trzecimi zadbać o odpowiednie umowy zabezpieczający wymyślony przez Pana know-how przed „wyciekiem” na zewnątrz.

  4. Czy opłaca się zgłaszać coś jako wynalazek skoro procedura w Polsce trwa tak długo? Mam wymyślone przez siebie małe urządzenie usprawniejące pracę nalewaka do piwa ( z kegów). Mysle co z nim zrobić? Mam prototyp i chyba go w cłości sprzedam komuś i od razu zarobię kase a nie bede się bawił w procedury, rzeczników, urzędy. Co Pan sądzi?

    • Mam wrażenie, że Pana urządzenie to raczej wzór użytkowy. Tutaj procedura przyznania prawa jest nieco łatwiejsza i krótsza. Co do dalszych działań względem Pana rozwiązania: to zależy jaki model biznesowy Pan przyjmie. Szybki zysk to przeniesienie prawa na nabywcę, stały dochód to licencja. Istnieje jednak kilka źródeł polskich i unijnych, które mogą pomóc Panu sfinansować przedsięwzięcie. Warto pomyśleć. Jest to dłuższa perspektywa, wymagająca więcej pracy (organizacyjnej) i nakładów finansowych, ale być może należy się na takie rozwiązanie nastawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.