Pomysł na wzór użytkowy? Proszę bardzo!

Ostatnio sporo osób (tworzących i kreujących nowe rozwiązania) prosi abym pokazał jakiś wzór użytkowy, który choć prosty w swojej formie uzyskał prawa, czyli spełnił kryteria definicji wzoru użytkowego, a konkretnie:

Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.
Wzór użytkowy uważa się za rozwiązanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów.
Skąd takie zainteresowanie?
.
Niewątpliwie spowodowane jest to chęcią tworzenia. Wiele osób coś kreuje, wymyśla, ale boi się z tym wyjść szerzej, sądząc że rozwiązania (urządzenia, sposoby, wzory) zgłaszane do Urzędu Patentowego RP muszą być istotnie epokowe. Otóż wcale tak nie jest!
.
Jeśli chodzi o wzór użytkowy, to musi być on:
1. Nowy
2. Użyteczny
3. Mieć charakter techniczny.
.
No to przykład wzoru użytkowego pod tytułem Butelka.
.
Butelka charakteryzuje się tym, że w górnej części korpusu (1) na wszystkich ścianach ukształtowane są na jednym poziomie powierzchniowe przewężenia (2), na których wyprofilowane są łukowe wgłębienia (3) z symetrycznymi eliptycznymi występami (4) formującymi w łukowych wgłębieniach (3) chwytowe powierzchnie (5) butelki.
.
Butelka_ok
Źródło: baza Urzędu Patentowego RP, Butelka – wzór użytkowy, nr. 61746.
.
Zatem w przypadku tej butelki mamy:
.
1. Nowość
Nowość rozwiązania polega na pewnym dotychczas niespotykanym kształcie oraz nieznanej dotychczas formie wzorniczej. Chodzi więc o określone ukształtowanie przedmiotu, a nie o sam przedmiot. Musi to być nowość w skali ogólnoświatowej, posiadająca pierwszeństwo zgłoszenia lub zarejestrowana po raz pierwszy.
2. Użyteczność rozwiązania
Wzór użytkowy to również rozwiązanie użyteczne, które pozwala na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobu, czyli musi służyć pewnemu celowi przydatnemu ludziom.
3. Charakter techniczny
Nie ma definicji ustawowej rozwiązanie o charakterze technicznym, ale można stwierdzić, że jego istotą są sposoby oddziaływania na materię (nieożywioną) w celu osiągnięcia określonego efektu. Tymi sposobami są różnorodne oddziaływania na materię za pomocą np. metod z zakresu mechaniki, chemii i fizyki.
Zródło: dr. G. Michniewicz, Ochrona własności intelektualnej, CH Beck, 2010, System Informacji prawnej Legalis.
.
Wniosek: przedstawiona wyżej butelka spełnia wymogi wzoru użytkowego!
.
Mam nadzieję, że tym niewątpliwie ciekawym przykładem zainspirowałem kogoś do dalszej twórczej pracy nad swoim autorskim wzorem.
.
Pamiętaj: wzór nie musi być epokowy!
.
.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.