Rejestracja interfejsu jako wzoru przemysłowego

Pewnie nie jeden właściciel sklepu internetowego, oryginalnej strony www, wyszukiwarki np hoteli zastanawiał się jak może chronić design – wygląd swojej strony. Oczywiście w grę wchodzi prawo autorskie, przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ale czy tylko?

Jawi się wtedy koncepcja rejestracji interfejsu jako wzoru przemysłowego.

Pamiętajmy jednak, że ochrona udzielana na wzory przemysłowe dotyczy jedynie wyglądu zewnętrznego wytworu, a nie cech technicznych!

Pomysł jest ciekawy i nie stosowany na szeroką skalę. Jest też dla niektórych zapewne i dyskusyjny…

Co do definicji wzoru przemysłowego:

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

Zatem, aby starać się o ochronę w Urzędzie Patentowym nasza strona www ma pewne warunki do spełnienia, tj.:

1. Nowość.
2. Indywidualny charakter.
3. Postać.
4. Cechy wytworu.

Ad.1-4 – słów kilka.

Zasadniczo wzór przemysłowy spełnia kryterium nowości, jeżeli wcześniej (tj. przed datą pierwszeństwa) identyczny wzór nie został publicznie udostępniony. Ocena nowości wzoru przemysłowego wymaga uwzględnienia dwóch aspektów: wcześniejszego udostępnienia publicznego wzoru oraz ustalenia różnicy między dwoma wzorami (braku identyczności).

Wzór przemysłowy odznacza się indywidualnym charakterem, jeżeli ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo.

Postać czasem zamiennie określana jest mianem wyglądu, obejmujące uzewnętrznione, postrzegalne właściwości produktu.

Jeśli chodzi zaś o cechy wytworu to najbardziej powszechne rozumienie tego określenia łączy się z właściwościami (cechami wzorniczymi) zdatnymi do przedstawienia w sposób dostępny percepcji wzrokowej,

Untitled

W związku z powyższym: 

  • nowość wyklucza  gotowe szablony,
  • indywidualny charakter powoduje, że zorientowany użytkownik kojarzy naszą stronę (postrzega ją) jako różniąca się od innych stron www,
  • postać wytworu naszej strony charakteryzuje jakiś kształt, struktura, kontury,  ornament, kolorystyka itp.

Skoro już to wiemy sporządzamy zgłoszenie wzoru przemysłowego i opisujemy, zgodnie z kanonami cechy istotne naszej postaci.

Co nam daje uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego?

Ochronę przez 20 lat od daty zgłoszenia. Inaczej rzecz ujmując: my, jako właściciel strony nabywamy prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskujemy możliwość ścigania tych, którzy naszą stronę skopiowali.

Udzielone prawa z rejestracji wzorów przemysłowych podlegają wpisowi do rejestru wzorów przemysłowych, a  fakt ten stwierdza się przez wydanie świadectwa rejestracji.

świadectwo rejestracji

Przykłady interfejsów jako wzory przemysłowe:

int3

 

int2

 

int1

17

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.