Rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego

O ochronę wspólnotowego wzoru przemysłowego na terenie całej Unii Europejskiej przedsiębiorca może się ubiegać na podstawie Rozporządzenia Rady nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych. Rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego dokonuje się w Biurze Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (OHIM).

wzór RDCRejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego dotyczy:
– wyglądu produktu lub jego części, na które składają się: kształt, forma, motywy dekoracyjne, dobór kolorów i materiałów, z których wykonany jest produkt,
– wzoru służącego zapewnieniu wielokrotnego składania lub łączenia wzajemnie wymienialnych produktów w ramach systemu modułowego.
– architektury i aranżacji danych przestrzeni, np. ogrodu.

Rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego nie dotyczy:
– rysunków, modeli, form, których wygląd wynika wyłącznie z ich funkcji technicznych,
– cech postaci produktu, które muszą być koniecznie odtworzone w dokładnej formie i wymiarach, aby umożliwić produktowi mechaniczne złożenie lub połączenie z innym produktem lub umożliwić mu umieszczenie w innym produkcie, na nim lub dookoła niego, tak aby oba produkty mogły spełniać swoje funkcje,
– wzorów sprzecznych z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami.

Rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego daje właścicielowi wspólnotowego wzoru przemysłowego wyłączność na używanie takiego wzoru lub wzoru podobnego, różniącego się od zarejestrowanego tylko nieistotnymi szczegółami. Ochrona dotyczy całej Unii Europejskiej. Zarejestrowany wzór wspólnotowy przyznaje jego właścicielowi także prawo do zakazywania osobom trzecim, bez zgody właściciela, jego używania na terenie całej Wspólnoty przez okres 5 lat, począwszy od daty zgłoszenia wzoru. Właściciel tego prawa może czterokrotnie przedłużać okres ochronny, łącznie do 25 lat od daty dokonania zgłoszenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.