Rejestracja znaku towarowego. Czy muszę używać znak towarowy?

Jeżeli powiemy, że rejestracja znaku towarowego została dokonana, to odpowiedź na zadane powyżej pytanie brzmi:

TAK

Dlaczego?

Dlatego, że rejestracja znaku towarowego, inaczej: prawo ochronne na znak towarowy wygasa na skutek: nieużywania zarejestrowanego znaku towarowego w sposób rzeczywisty dla towarów objętych prawem ochronnym w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, po dniu wydania decyzji przez Urząd Patentowy, chyba że istnieją ważne powody jego nieużywania.

Dlaczego o tym piszę?

Dlatego, że rejestracja znaku towarowego dokonana tylko po to, aby zablokować konkurenta przed uzyskaniem przez niego prawa ochronnego (abuzywna rejestracja znaku towarowego) może skończyć się postępowaniem spornym przed urzędem Patentowym RP i w konsekwencji wygaszeniem wcześniej przyznanego prawa.

Zatem, jeśli rejestracja znaku towarowego została dokonana, to jak go używać ?

Według art. 154 ustawy Prawo własności przemysłowej, używanie znaku towarowego polega w szczególności na:

1) umieszczaniu tego znaku na towarach objętych prawem ochronnym lub ich opakowaniach, oferowaniu i wprowadzaniu tych towarów do obrotu, ich imporcie lub eksporcie oraz składowaniu w celu oferowania i wprowadzaniu do obrotu, a także oferowaniu lub świadczeniu usług pod tym znakiem;

2) umieszczaniu znaku na dokumentach związanych z wprowadzeniem towarów do obrotu lub związanych ze świadczeniem usług;

3) posługiwaniu się nim w celu reklamy.

Problematyka używania znaku towarowego to zagadnienie szerokie, które doczekało się kilku publikacji. Na szczególną uwagę zasługuje monografia autorstwa dr hab. M. Trzebiatowskiego pt.

„Obowiązek używania znaku towarowego. Studium z prawa polskiego na tle prawnoporównawczym”.

f-obowiazek-uzywania-znaku-towarowego-studium-z-prawa-polskiego-na-tle-prawnoporownawczym-marcin-trzebiatowski

Poprzedni wpis:

Następny wpis: