Rejestracja znaku towarowego. Problem prawidłowej redakcji wykazu towarów.

Zgłaszając oznaczenia do Urzędu Patentowego, sporo czasu poświęcam na prawidłowe zredagowanie wykazu towarów i usług. Ta z pozoru nudna i formalna czynność może się jednak okazać kluczową w uzyskaniu ochrony, dlatego warto na nią poświęcić słów kilka.

Rejestracja znaku towarowego przez Urząd Patentowy RP jest możliwa po spełnieniu szeregu przesłanek. Jedną z nich jest posiadanie wykazu towarów/usług. Inaczej mówiąc: określenie towarów i usług dla których znak jest przeznaczony.

Przykład wykazu towarów/usług do znaku towarowego X:

Klasa 9: audiobooki (książki mówione), e-booki (książki w formie elektronicznej) na nośnikach informatycznych, programy komputerowe.

Klasa 42: tworzenie i administrowanie stron www, witryn i portali, usługi tworzenia komputerowych programów multimedialnych zawierających informacje książkowe, filmy oraz zdjęcia dla potrzeb edukacji, rozrywki i kultury.

Niekiedy przedsiębiorcy utożsamiają wykaz towarów z klasyfikacją PKD. Niestety, ale te wykazy nie są tożsame. Rejestracja znaku towarowego dotyczy towarów ujętych Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług tzw. klasyfikacji nicejskiej, która w swój specyficzny sposób dzieli towary i usługi na własne kategorie.

Należy jednak pamiętać, że występujące w klasyfikacji nicejskiej towary i usługi mają charakter ogólny. Rejestracja znaku towarowego będzie możliwa jeśli wykaz będzie przygotowany w sposób klarowny, a sposób opisania towarów i usług nie będzie budził wątpliwości Urzędu Patentowego RP.

Należy ponadto wystrzegać się sytuacji zgłoszenia znaku towarowego ze zbyt wąskim wykazem. W przykładzie powyżej byłoby to zgłoszenie znaku X1 w klasie 9 z pominięciem klasy 42, pomimo faktu jej używania, a więc:

Klasa 9: audiobooki (książki mówione), e-booki (książki w formie elektronicznej) na nośnikach informatycznych, programy komputerowe.

Ma to swoje negatywne konsekwencje w przypadku dochodzenia praw względem naruszyciela znaku, który w trakcie sporu może podnieść, że nie doszło do naruszenia znaku towarowego X1, gdyż on sam używa co prawda znaku podobnego do znaku X1, ale w klasie 42 a nie w zarejestrowanej 9.

Natomiast za szerokie zredagowania wykazu lub „rozciągnięcie wykazu” na towary podobne może doprowadzić w konsekwencji do wygaszenia znaku względem towarów (usług) „nieużywanych” .

Należy zatem zapamiętać, że rejestracja znaku towarowego będzie możliwa w przypadku prawidłowo zredagowanego (zgodnie z klasyfikacją nicejską) wykazu towarów/usług do znaku towarowego.

Natomiast, aby rejestracja znaku towarowego była utrzymana przez lata, towary ujęte w wykazie powinny być tożsame z towarami na które faktycznie znak jest nakładany.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.