Rejestracja znaku towarowego z biało-czerwoną flagą… Możliwe czy nie?

Skoro mamy Święto Niepodległości…

Zgodnie z art. 131 ust. 2 pkt 2 Prawa Własności Przemysłowej nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, jeżeli zawierają nazwę lub skrót nazwy Rzeczypospolitej Polskiej bądź jej symbole (godło, barwy lub hymn).

Konstytucja Polski określa godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a szczegółowo uregulowania znajdują w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Odpowiadając na pytanie postawione na początku: powyższy przepis (art. 131 ust. 2 pkt 2) obejmuje również swą dyspozycją flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ składa się ona z barw Rzeczypospolitej Polskiej.

Oczywiście użycie naszych kolorów narodowych jest dopuszczalne w oznaczeniach, jednakże zarejestrowanie już znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, który budziłby bezpośrednie skojarzenia z naszą flagą nie będzie możliwe.

flaga z R

Na zakończenie ciekawostka z orzecznictwa:

W wyroku z 16.7.2009 r., w sprawie American Clothing Associates NV, C-202/08 P i C-208/08 P, ETS rozważając czy oznaczenie zawierające element (liść klonu) godła państwowego (Kanady), które nie jest dokładnym odtworzeniem tego godła, może zostać zarejestrowane, jako znak towarowy, stwierdził, że jeżeli tylko jeden element zgłoszonego do rejestracji znaku towarowego zawiera takie godło lub jego imitację nie jest dopuszczalna jego rejestracja jako znaku towarowego, bowiem takie oznaczenie jest postrzegane przez odbiorców (przeciętnych konsumentów) jako naśladownictwo tego godła (art. 6ter ust. 1 lit. a Konwencji Paryskiej). Ponadto, wykazanie przez specjalistę z zakresu heraldyki różnic pomiędzy zgłaszanym do rejestracji znakiem a godłem państwowym, nie ma znaczenia rozstrzygającego, bowiem, te różnice nie muszą być dostrzegane dla przeciętnego konsumenta.

Zródło: dr Piotr Kostański, Prawo własności przemysłowej. Komentarz. 2010, w: Legalis. system Informacji Prawnej.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: