Rejestrujesz domenę? Najpierw sprawdź czy rejestrując ją a potem używając nie naruszysz cudzego znaku towarowego!

Niestety jest problem z tymi domenami. Może inaczej: może być problem jeśli zabraknie rozwagi. Nieświadomie można się władować w kłopoty.

Generalnie jest tak:

naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega między innymi na:
bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do identycznych towarów;
znaku identycznego lub podobnego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych, jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje w szczególności ryzyko skojarzenia znaku ze znakiem towarowym zarejestrowanym.
Zatem jeśli osoba trzecia zarejestruje i używa w obrocie gospodarczym nazwę domeny identycznej lub podobnej do chronionego znaku towarowego dochodzi do naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy.
.
Zwróćmy uwagę, że chodzi nie tylko o rejestrację i używanie domeny identycznej jak znak towarowy, ale także podobnej!
Domain names and internet concept
Jakieś rady? Pewnie.
  1. Zbadaj najpierw jaką domenę chcesz zarejestrować, sprawdź jej zapis, brzmienie dźwiękowe (słuchowe, fonetyczne), znaczenie, porównaj elementy zbieżne, ogólne wrażenie.
  2. Następnie sprawdź czy znak towarowy jest zarejestrowany.
  3. Porównaj domenę do znaku towarowego.
Pamiętaj też, że drobne różnice (np celowy błąd – tzw literówka) nie wykluczą naruszenia prawa ochronnego do znaku towarowego.
.
Na koniec uwaga. Uważam, że samo zarejestrowanie domeny nie jest używaniem znaku towarowego w obrocie gospodarczym.
.
Po co rejestrować i nie używać? No cóż… Jak podaje Chip.pl:
Wartość transakcji dotyczących 50 najdroższych domen z końcówką „pl” sprzedanych w zeszłym roku przekroczyła 2,5 miliona złotych.

4 Komentarze

    • Nie ma znaczenia. Elementy takie jak pl, com.pl, com nie stanowią elementu wyróżniającego znaku. Także jeśli zacznie Pani używać znak towarowy z com.pl (a właściciel ma domenę np pl) to i tak będzie mógł dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia jego praw. Generalnie rejestrowanie cudzych znaków z różnymi domenami to dość popularne zjawisko: cybersquatting, czyli rejestrowanie domen z użyciem właśnie znanych znaków towarowych w celu przede wszystkim ich późniejszego odsprzedania.

    • Witam, a tutaj to mamy już inny temat. Urząd Patentowy nie bada czy osoba/firma zgłaszająca dany znak towarowy ma prawa do logotypu. Inaczej mówiąc nie ma potrzeby potwierdzania swoich praw autorskich do oznaczenia Jednakże jeśli ktoś zgłosi znak towarowy naruszając czyjeś prawa (np prawa autorskie do logotypu) lub zrobi to w złej wierze to jest to podstawa do unieważnienia prawa ochronnego do znaku towarowego. Należy także pamiętać, że w toku postępowania zgłoszeniowego możemy zgłosić swoje uwagi (czyli powiadomić Urząd właśnie o takim fakcie) albo po decyzji Urzędu wnieść umotywowany sprzeciw. Także naruszyciel w takim przypadku nie będzie „bezkarny” ale oczywiście musimy reagować. Urząd za nas tego sam nie zrobi 🙂
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.