Renoma znaku towarowego. Zadanie trudne, ale wykonalne…

Renoma znaku towarowego to rozpoznawalność marki na rynku, zwiększone zainteresowanie klientów, wzrost sprzedaży i wartości przedsiębiorstwa.

W dobie spowolnienia gospodarczego, uzyskanie renomy dla marki, logotypu, sloganu czy innej formy znaku towarowego jest zjawiskiem niezwykle pożądanym, bowiem klienci są ostrożni i oszczędni w zakupach i jeśli decydują się już na wydanie pieniędzy, to raczej względem tych towarów, które są dla nich znane i cieszą się uznaniem.

Uzyskanie samej renomy dla oznaczenia jest zadaniem trudnym, bowiem wiążę się z nakładami finansowymi, konsekwentną i czasochłonną polityką przedsiębiorstwa, przeszkoleniem kadry, jednakże nie jest zadaniem niewykonalnym. Dodać należy, że najtrudniej jest zacząć, potem wszystko idzie łatwiej, zwłaszcza jeśli budowanie takiej renomy odda się sprawdzonemu w zarządzaniu marką rzecznikowi patentowemu.

Czym jest zatem owa renoma znaku towarowego?

Na uwagę zasługuje definicja renomy znaku towarowego, jaka pojawiła się w orzecznictwie europejskim, w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z 14.9.1999 r. w sprawie znaku towarowego CHEVY3, gdzie Trybunał uznał, że określenie znaku renomowanego obejmuje zarówno elementy ilościowe (znacząca część nabywców danego wyrobu, znaczący udział w rynku, dostępność towarów opatrzonych znakiem towarowym na znacznej części terytorium), jak również elementy jakościowe (długi okres używania znaku towarowego, zasięg geograficzny tego używania, zasięg, forma i intensywność reklamy, charakter odróżniający znaku).

Jakie korzyści daje znak towarowy renomowany?

Co zasady znak towarowy jest rejestrowany dla pewnej kategorii towarów i tylko w takich granicach można domagać się jego ochrony. Przykładowo jeśli mamy znak QWSLT dla produkcji rowerów, znak ten będzie chroniony tylko w aspekcie takich towarów. Ochrona znaku renomowanego jest szersza, bowiem właściciel może żądać zakazania używania znaku podobnego wobec każdych towarów. Ważne jest też to, że znak naruszyciela nie musi być myląco podobny do naszego znaku renomowanego, wystarczy, że budzi z nim tylko skojarzenia. Zatem posiadając renomowany znak towarowy zwiększa się siła naszej ochrony, a nasza pozycja w razie ewentualnego sporu z naruszycielem jest mocna.

Proces budowania renomy znaku towarowego powinien byc rozpisany na miesiące, korygowany i prowadzony konsekwentnie. Niestety nie ma jednej recepty jak prowadzić taki proces, jednakże doświadczenie wielu znaków towarowych daje odpowiednie wskazówki.

Warto spróbować. Dziś mamy „tylko” znak towarowy, ale jutro, być może: renomowany

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.