Słodki wzór przemysłowy.

Bez tytułu

Tym razem na tapetę dałem przemysł spożywczy…

A raczej wzór przemysłowy pochodzący z przemysłu spożywczego.

Co to jest?

Tak… To jest czekoladka/batonik czekoladowy.

Zdjęcie pochodzi z Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) i dotyczy wzoru przemysłowego pod nazwą: Chocolate bars.

Ten wzór przemysłowy jest zarejestrowany i chroniony.

Niemożliwe?

A jednak! W myśl art 102 ust. 1 i 2 Ustawy prawo własności przemysłowej:

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, kontu-rów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.
Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.

Co ciekawe, w tym wzorze przemysłowym chodzi zdecydowanie o specyficzny układ warstw nadzienia, które widoczne są dopiero, po ich napoczęciu.

Jak widać, wzory przemysłowe to pojęcie szerokie. Dobrze „skrojone” portfolio wzorów przemysłowych w firmie to wielka wartość dla przedsiębiorstwa. Warto o tym pamiętać i rejestrować swoje pomysły.

Ps. Tematem wyceny przedmiotów własności przemysłowej (także wzorów przemysłowych) zajmę się niebawem.

A co do samego batonika, to niewątpliwie jest to ciekawy pomysł na wzór przemysłowy. Może niezbyt oryginalny, ale na pewno słodki…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.