Slogan reklamowy znakiem towarowym

Z cyklu przypomnień, dziś słów kilka o sloganie jako znaku towarowym.

Slogan reklamowy to hasło (najczęściej – pewna sekwencja słów), które stanowi esencję (motyw przewodni) kampanii, promującej określony produkt (lub usługę). Slogan w swej konstrukcji powinien szybko trafiać do świadomości konsumentów.

Dlatego też wiele sloganów opiera się na pewnej grze słów. Przykładów jest wiele: Carlsberg. Probably the best beer in the world, Prawie robi wielką różnicę, Just do it, L’Oreal. Ponieważ jestem tego warta i inne.

biedronka

Slogan reklamowy można zarejestrować w Polsce jako znak towarowy, pod warunkiem że nie jest opisowy w stosunku do towarów, które ma oznaczać. Przykładowo trudno wyobrazić sobie, aby producent wazonów dla towaru: wazony uzyskał prawo ochronne do znaku towarowego: Najpiękniejsze wazony w Polsce!

Warto pamiętać, że nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, które nie mają dostatecznych znamion odróżniających czyli między innymi:

składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności (art. 129 ust. 2 pkt 2) Prawa własności przemysłowej).

Zatem znak, który komunikuje wyłącznie i jedynie informacje o cechach towarów nim sygnowanych pozbawiony jest dostatecznych znamion odróżniających, nie pozwala bowiem odróżnić towarów jednego przedsiębiorcy od takich samych towarów pochodzących od innego przedsiębiorcy.

W uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12.10.2005 r., NSA stwierdził, że:

dla zgłaszanego oznaczenia słownego „Herbatniki Tradycyjne” dla ciastek typu herbatniki, z uwagi na jego ogólnoinformacyjny charakter (zgłaszane oznaczenie stanowi nazwę rodzajową towaru w odniesieniu do słowa herbatniki i informację o właściwościach, sposobie wytworzenia w odniesieniu do słowa „tradycyjne”) nie można stwierdzić dostatecznych znamion odróżniających.

Koncepcja zgłaszania sloganów do Urzędu Patentowego R.P. jako znaków towarowych jest warta uwagi, bowiem uzyskanie prawa ochronnego na takie właśnie oznaczenia zapewnia przedsiębiorcy silną ochronę jego hasła reklamowego (podobną do prawa własności).

Ponadto, mając taki znak towarowy przedsiębiorca może sprawniej ścigać konkurentów, którzy pasożytniczo wykorzystują jego pomysły!

Dlatego, jeśli tworzysz kampanię – pomyśl o rejestracji swojego sloganu jako znaku towarowego!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.