Używanie znaku towarowego różniącego się do zarejestrowanego

Problematyka używania znaku towarowego, który różni się od znaku  na który Urząd Patentowy udzielił prawa ochronnego dość często pojawia się w obrocie gospodarczym, bowiem rzadko Uprawniony używa dokładnie tego samego oznaczenia.

Często pojawiają się zmiany dotyczące kolorystyki, kroju czcionek, dodawania dodatkowych elementów etc.

Wtedy rodzi się pytanie: czy taki znak towarowy jest jeszcze chroniony czy już nie?

Najczęściej wątpliwości dotyczą znaków towarowych słownych, a więc sytuacji gdy taki znak jest zarejestrowany ale do obrotu (np na opakowanie) wchodzi jego graficzna forma (np z dodatkową grafiką i oryginalną czcionką).

Co zasady, postać znaku towarowego słownego to zgodnie z rejestrem Urzędu Patentowego czarna prosta czcionka, ale trudno uznać, że nie będzie ochrony na dane zarejestrowane oznaczenie jeśli ktoś wprowadzi fantazyjną czcionkę a obok słów umieści grafikę. 

u8GBf8bBSGy3YCIhyZeI_IMG_8737-500x333

Zatem, pomimo, że umieszczony na opakowaniu znak towarowy różni się od znaku figurującego w rejestrze, niewątpliwie taka eksploatacja znaku spełnia wymóg rzeczywistego jego używania .

Jak to wytłumaczyć?

Co do zasady:

używanie znaku towarowego musi być zgodne z niezwykle istotną funkcją, którą jest funkcja odróżniająca czyli odróżnianie towarów/usług jednego przedsiębiorstwa od towarów/usług innego przedsiębiorstwa.

I jeśli przez wszelkie modyfikacje znaku znak „straci” swoją pierwotną, zarejestrowaną formę, a konsekwencją tego będzie zaprzestanie odróżniania, to taki znak towarowy nie spełniać będzie już wymogów rzeczywistego używania i jako taki nie będzie podlegać ochronie.

Zatem ważne jest to, aby różnice między  dwiema postaciami znaku towarowego (zarejestrowana – używana) nie zmieniały charakteru odróżniającego tego znaku i to niezależnie od faktu, że owa odmienna postać również została zarejestrowana jako znak towarowy.

baldachim

Podkreśla to także orzecznictwo europejskie, które stwierdza wprost:

nie stoi on na przeszkodzie temu, by właściciel zarejestrowanego znaku towarowego mógł do celów wykazania jego używania w rozumieniu tego przepisu powoływać się na jego używanie w postaci różniącej się od postaci, w jakiej znak ten został zarejestrowany, pod warunkiem że różnice między tymi dwiema postaciami nie zmieniają charakteru odróżniającego tego znaku, i to niezależnie od faktu, że owa odmienna postać również została zarejestrowana jako znak towarowy” ( wyr. TSUE z 18.4.2013 r., C-12/12Colloseum Holding v. Levi Strauss & Co).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.