Wymyśliłeś coś? Sprawdź czy masz wzór użytkowy

Zgodnie z definicją, wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Pomimo pewnej klarowności tej definicji, wątpliwości co do tego czy dane rozwiązanie może być wzorem użytkowym nadal powstają. Dlatego warto określić od strony negatywnej: co wzorem użytkowym na pewno być nie może.

Na pewno wzorem użytkowym nie będą:

1. odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne;
2. wytwory o charakterze jedynie estetycznym;
3. plany, zasady i metody dotyczące działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry;
4. wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
5. programy do maszyn cyfrowych;
6. przedstawienia informacji.

Untitled 2

Ze względu na stawiany wzorom użytkowym wymóg określenia kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci wyłączona jest możliwość udzielenia prawa ochronnego na rozwiązania, które dotyczą sposobów postępowania, substancji (kompozycji), czyli wytworu bezpostaciowego lub jego użycia.

Poradnik wynalazcy (red. A. Pyrża), 2008, s. 146.

Wzór użytkowy stanowi odrębny przedmiot ochrony własności przemysłowej, który dotyczy tylko przedmiotu materialnego o trwałej postaci, określonego poprzez cechy techniczne przedmiotu, przejawiające się w ukształtowaniu przestrzennym (kształcie) i/lub budowie (konstrukcji) danego przedmiotu jako całości bądź zestawienia elementów (niepołączonych ze sobą konstrukcyjnie), również określonych, co do ukształtowania przestrzennego.

Ochronie nie podlegają rozwiązania niezdeterminowane, co do ukształtowania przestrzennego, w szczególności, takie jak:
1. sposoby (charakteryzowane przez postępowanie czynnościowe);
2. układy elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne bądź algorytmy (charakteryzowane przez strukturę połączeń elementów lub bloków funkcjonalnych);
3. wytwory bezpostaciowe, jak np. roztwór, maść, środek spożywczy, lek, itp.

Część z rozwiązań, które nie mogą stanowić wzoru użytkowego mogą zostać zgłoszone jako wynalazek, np sposób dlatego warto przed złożeniem odpowiedniego dokumentu do Urzędu Patentowego zbadać, czy nasz pomysł nadaje się do zakwalifikowania jako wzór użytkowy.

Przykłady rozwiązań, które uzyskały decyzję odmowną Urzędu Patentowego:

Przedmiotem wzoru użytkowego jest gra planszowa, zwłaszcza do jedzenia, wyposażona w obudowę jako planszę do gry (1). Wewnątrz obudowy znajdują się pionki (2) wykonane z ingrediencji umieszczone w zabezpieczających osłonkach (3). Wewnątrz opakowania (1) umieszczona jest również instrukcja gry (4). Pionki mogą być skonsumowane.

patentImage.aspx.jpg

 

Istotę wzoru stanowi sposób ochrony organizmu człowieka przed polem elektrostatycznym w czasie snu i wypoczynku oraz promieniowaniem geopatycznym przy pomocy dywanika, wykonanego z tkaniny bawełnianej jednostronnie pokrytej metalizowaną folią poliestrową, umieszczoną pod prześcieradłem lub w miejscu wypoczynku, uziemionego przewodem. Sposób nadaje się do powszechnego zastosowania, szczególnie dla osób podatnych na choroby neurologiczne, chorych na stwardnienie rozsiane, padaczki, chorobę Alzheimera, inwalidów na wózkach. Sposób zapewnia profilaktykę przeciw wymienionym schorzeniom. Nadaje się do zastosowania w szpitalach i klinikach o różnych specjalnościach.

 

patentImage.aspx.jpg

——-

Author: Marcin Barycki

2 thoughts on “Wymyśliłeś coś? Sprawdź czy masz wzór użytkowy

    1. Witam,
      Jest Pan pierwszy, który mówi o problemach z ładowaniem obrazków, ale sprawdzę to. Dzięki za sygnał.
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.