Wynalazek urzeczywistniany przy użyciu komputera

Temat znów powraca, bowiem nowe fundusze unijne otwierają perspektywę dotacji na wiele projektów. Dlatego dziś temat już poruszany ale warty odświeżenia.

Program komputerowy jako taki nie może zostać opatentowany ale opatentowany może zostać wynalazek, którego realizacja wymaga użycia programowanego urządzenia.

W literaturze często spotyka się określenie w takim przypadku: wynalazek urzeczywistniany przy użyciu komputera.

microsft patent

Pierwszy podstawowym jednak warunkiem uzyskania ochrony patentowej na wynalazek urzeczywistniany przy użyciu komputera jest to, że zgłoszone rozwiązanie powinno spełniać wszystkie przesłanki patentowalnego wynalazku czyli:

  • nowość,
  • poziom wynalazczy.
  • przemysłowa stosowalność.

I co ważne bez względu na dziedzinę techniki.

Istotą w przypadku tzw wynalazków urzeczywistnianych przy użyciu komputera jest efekt techniczny, który zawsze wykraczać ponad zwykłą fizyczną interakcję programu i maszyny.

patented rubber stamp

I co istotne: efekt ten musi dotyczyć oddziaływania na obiekty istniejące w rzeczywistym świecie.

W przypadku przyznania ochrony patentowej na rozwiązanie zawierające program komputerowy jest on chroniony patentem tylko w zakresie zastosowania w ramach zgłoszonego do opatentowania rozwiązania.

Zatem inne zastosowania programu nie są objęte ochroną patentową,

Dlaczego?

Bo ochrona patentowa nie dotyczy bowiem programu jako takiego!

Photogenica_VMP3546447

Ważne jest także to, że ochrona patentowa odnośnie do programu komputerowego w przypadku patentu na wynalazek urzeczywistniany przy użyciu komputera jest ograniczona tylko do użycia programu łącznie z zaprogramowanym urządzeniem.

Powstaje zatem pytanie, które nomen omen często pada podczas rozmów z wynalazcami:

czy użycie programu w oderwaniu od chronionego patentem rozwiązania, np. w innym urządzeniu będzie naruszeniem cudzego patentu?

Odpowiedź brzmi:

nie, takie użycie nie będzie naruszeniem patentu, ale oczywiście może jednak naruszać autorskie prawa majątkowe w sytuacji, w której taki program będzie korzystał z kumulatywnej ochrony: prawem autorskim i prawem patentowym.

Źródło: System informacji prawnej Legalis

1 Komentarz

  1. Ciągle mam wrażenie że tematyka ochrony patentowej, własności intelektualnej i podobnych rzeczy ciągle w naszym kraju dopiero raczkuje. Sądy nie są przygotowane merytorycznie do osądzania obszarów IT. Może to tylko moje zdanie ale tak uważam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.