Wielu wynalazców i twórców uznając, że ich rozwiązanie nie jest epokowe i innowacyjne odkłada swój pomysł do szuflady…
Tymczasem należy wiedzieć, że istnieje inna forma ochrony pomysłu. Tą formą jest wzór użytkowy.
Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Jest to co do zasady odrębny przedmiot ochrony własności przemysłowej, i co ważne: dotyczący tylko przedmiotu materialnego o trwałej postaci.
Ów przedmiot materialny określony jest poprzez cechy techniczne, przejawiające się w ukształtowaniu przestrzennym (kształcie) i/lub budowie (konstrukcji) przedmiotu, jako całości, bądź zestawieniu elementów (niepołączonych ze sobą konstrukcyjnie) – również określonych, co do ukształtowania przestrzennego.
Ważne jest to, że od wzoru użytkowego nie jest wymagany poziom wynalazczy, co stanowi istotną różnicę z wynalazkiem (patentem).Wymagana jest natomiast podobnie jak u wynalazków nowość, którą ocenia się według tych samych zasad, co nowość wynalazku.
Skoro wiemy co podlegać może ochronie jako wzór użytkowy warto zastanowić się zatem co nie podlega ochronie jako wzór użytkowy?
Katalog negatywny jest dość szeroki ale można pokusić się o wyliczenie co ważniejszych rozwiązań, które nie będą wzorami użytkowymi.
I tak są to:
– sposoby (charakteryzowane przez postępowanie czynnościowe),
– układy elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne bądź algorytmy (charakteryzowane przez strukturę połączeń elementów lub bloków funkcjonalnych),
– wytwory bezpostaciowe, jak np. roztwór, maść, środek spożywczy,lek, itp..
– odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne,
– wytwory o charakterze jedynie estetycznym,
– wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki,
– plany, zasady i metody dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry,
– programy komputerowe…
Na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne (stwierdzone przez wydanie świadectwa ochronnego), o ile jest on rozwiązaniem technicznie nowym i jednocześnie użytecznym a także, o czym wspomniano wcześniej, dotyczącym przedmiotu materialnego o trwałej postaci.
Jeśli zatem jesteś w posiadaniu ciekawego rozwiązania warto jest spróbować zgłosić go jako wzór użytkowy.
Wg mnie jest to chyba trochę martwy sposób obserwując nasze podwórko.
Przyznam się szczerze, że słyszę o tym pierwszy raz. Prosiłabym o jakiegoś linka z głębszym rozwinięciem tematu – gdyby było oczywiście można.
Z góry dziękuje.