Zgłoszenie patentowe – niezbędnik wynalazcy. Określ dziedzinę techniki wynalazku

Wracając do 7 punktowego niezbędnika wynalazcy, omówionego we wpisie na blogu w dniu 9 października, należy zaznaczyć, że kolejnym elementem opisu wynalazku w zgłoszeniu patentowym jest określenie dziedziny techniki.

Zatem jeśli mamy już tytuł naszego zgłoszenia patentowego, to określamy dziedzinę techniki, rozpoczynając od zwrotu: „Wynalazek dotyczy …” albo „Przedmiotem wynalazku jest …”.

Dalej podajemy techniczne określenie wynalazku, tzn. jego tytuł oraz określamy dziedzinę techniki, dla której wynalazek jest przeznaczony, podając również bliższe dane o jego stosowaniu.

dede

 

Przykład:

Przedmiotem wynalazku jest dwuosiowy precyzyjny stolik uchylny znajdujący zastosowanie w badaniach laboratoryjnych do precyzyjnego pozycjonowania badanych obiektów.

Inny przykład:

Przedmiotem wynalazku jest moduł kapilarny do destylacji membranowej.

Do określania dziedziny techniki nie należy podchodzić schematycznie, lecz wykazać nieco więcej inwencji i nie bać się sformułowań, które mogą wydawać się nietypowe. Wszak istotą jest rozwiązanie, czyli nasz wynalazek stanowiący przedmiot zgłoszenia patentowego, a nie schematy i poprawnie technicznie język.

rowerPrzykład:

Przedmiotem wynalazku jest nóż krążkowy do ciasta, zwłaszcza do pizzy, stanowiący dodatkowe wyposażenie opakowania sprzedawanej pizzy oraz będący sprzętem jednorazowego użytku w lokalach gastronomicznych.

Jeżeli wynalazek może być stosowany w kilku dziedzinach techniki, to należy podać te dziedziny oraz wskazać, w której z tych dziedzin wynalazek może być stosowany szczególnie korzystnie.

Ważne jest to, że w tej części opisu zgłoszenia patentowego nie należy ujawniać nowych cech wynalazku!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.