Zgłoszenie patentowe. Tytuł wynalazku – rzecz tylko z pozoru prozaiczna…

W zasadzie można postawić na wstępie pytanie: co takiego ważnego może być w tytule wynalazku i w zasadzie po co się rozwodzić na taki temat? Wszak tytuł to tytuł. I już.

Otóż nie!

Zgodnie z przepisami i praktyką, tytuł powinien być sformułowany według pewnych określonych reguł.

1. Przede wszystkim zasada zwięzłości: nazwa, stanowiąca tytuł wynalazku, powinna określać przedmiot wynalazku w sposób zwięzły, lecz jednoznaczny .

2. Nazwa musi określać dziedzinę stosowania wynalazku w odniesieniu do podanych w opisie i zastrzeżeniach patentowych cech technicznych.

Prawidłowe sformułowany tytuł wynalazku ma kluczowe znaczenie dla tworzenia opisu wynalazku i zastrzeżeń patentowych. Można rzec, że w zasadzie pozycjonuje on to co chcemy zastrzegać.

Dobrze sformułowany tytuł wynalazku pozwala także na prawidłowe poszukiwania w stanie techniki (szukamy rozwiązań podobnych po tytułach właśnie) i prawidłowe okreeślenie wynalazku według Międzynarodowe Klasyfikacji Patentowej – MKP (tytuł pozwala nam dobrać odpowiedni symbol MKP i po tym symbolu szukać kolejnych rozwiązań podobnych).

Untitled1

Jak dobrać prawidłowo tytuł?

1. Należy przyjąć określenie techniczne, które obejmuje zarówno przedmiot zgłoszenia patentowego, jak też inne wytwory mające podobne przeznaczenie, podobną strukturę techniczną lub pochodzenie np. silnik, rama.

2. Powinno się podać pewne cechy charakterystyczne wskazujących jego zasadę działania lub przeznaczenie lub strukturę techniczną, np. spalinowy, montażowa.

3. Można podać inne cechy, które jednak nie będą naruszać zasady zwięzłości i co do zasady ujawniać nowych cech wynalazku, np. czterocylindrowy, rusztowania budowlanego.

I tak, bazując na naszych przykładach mamy: silnik spalinowy czterocylindrowy i rama montażowa rusztowania budowlanego.

Dodać należy, że jeżeli przedmiotem zgłoszenia patentowego jest sposób, tytuł wynalazku powinien być określony za pomocą celu postępowania lub otrzymywanego rezultatu, np. sposób wytwarzania farby.

4. Tytuł powinien być formułowany w liczbie pojedynczej.

5. Jeżeli przedmiot wynalazku może być stosowany w wielu dziedzinach, to w tytule, po wyrazie „zwłaszcza”, można wskazać szczególnie korzystne przeznaczenie wynalazku, np. sposób produkcji farby, zwłaszcza malarskiej.

Co jest zabronione?

1. Tytuł, z którego treści nie wynika jakiej kategorii dotyczy przedmiot zgłoszenia patentowego.

2. Tytuł zawierający w swojej treści nazwy fantazyjne, handlowe np. samochód fiat

3. Tytuł zawierający w swojej treści sformułowania dotyczące zalet wynalazku, np. najlepszy sposób montażu elewacji.

Author: Marcin Barycki

4 thoughts on “Zgłoszenie patentowe. Tytuł wynalazku – rzecz tylko z pozoru prozaiczna…

  1. Skąd uzyskać pełny opis patentu , którego zgłoszenie zostało opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego.

    Andrzej

    1. Witam, Wszystkie opisy są oczywiście w Czytelni Urzędu Patentowego. Ponadto, na stronie Urzędu Patentowego jest podstrona serwer publikacji. Tam znajduje się dość pokaźna liczba pełnych opisów. W razie dalszych problemów ze znalezieniem konkretnego opisu proszę do mnie napisać: marcin@barycki.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.