Na początek mała definicja z art. 94 ust. 1-2 Ustawy Prawo własności przemysłowej (dalej: Pwp):
Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.
Inaczej niż w przypadku patentów przy wzorach użytkowych (małych patentach) rysunki stanowią obligatoryjny element zgłoszenia.
Zgodnie z art. 97 ust. 2 Pwp:
Zgłoszenie wzoru użytkowego zawiera rysunki.
Zatem, jeśli zgłoszenie wzoru użytkowego nie zawiera rysunków lub też jeśli rysunki nie ilustrują rozwiązania będącego wzorem użytkowym, Urząd Patentowy wydaje decyzję o odmowie udzielenia prawa ochronnego na wzór użytkowy.
Jak powinien wyglądać taki rysunek?
Oto 5 PROSTYCH ZASAD:
1. Rysunek jest obowiązkowym i nieodłącznym elementem każdego zgłoszenia wzoru użytkowego, wobec czego powinien on, na równi z opisem wzoru użytkowego, ujawniać jego istotę.
2. Powinien w sposób czytelny, w połączeniu z opisem i zastrzeżeniami ochronnymi, odtwarzać wzór użytkowy w ujęciu schematycznym, bez tekstu, z wyjątkiem pojedynczych wyrazów, gdy są one konieczne. W mojej opinii pojęcie schematyczności rysunku nie jest do końca dopowiedziane. Baza Urzędu Patentowego obfituje w w rysunki dość schematyczne, jednakże tu należy uważać, pamiętając o konieczności odtworzenia wzoru w rysunku.
3. Rysunki zawarte w zgłoszeniu wzoru użytkowego powinny, w razie potrzeby, przedstawiać na figurze nr 1 ogólny widok przedmiotu zgłoszenia, a pozostałe powinny przedstawiać przedmiot tego wzoru w tylu ujęciach, ile stosownie do jego złożoności jest potrzebne do jego zrozumienia w połączeniu z opisem i zastrzeżeniami ochronnymi.
4. Ważne jest to, że nie mogą być cechą przedmiotu na wzór użytkowy elementy, które nie są widoczne na rysunku.
5. Dodajmy, że opis ochronny wzoru użytkowego, który ma ujawniać jego istotę, powinien być zredagowany z uwzględnieniem zasad analogicznych jak dla wynalazków, jednakże w zgłoszeniu wzoru użytkowego podaje się szczegółowy opis przedmiotu zgłoszenia przygotowany na podstawie rysunku, a nie opis przykładu realizacji, jak w przypadku zgłoszenia dotyczącego wynalazku.
Oto przykład prostego rysunku wzoru użytkowego:
Konkluzja wydaje się prosta: chcesz zgłaszać wzór użytkowy? Najpierw przygotuj rysunki!
Oto kilka innych udanych rysunków wzorów użytkowych:
Dodaj komentarz