Wymyśliłeś wzór użytkowy? Nie ujawniaj go przed zgłoszeniem do Urzędu Patentowego!

Aby wzór użytkowy uzyskał prawo musi być przede wszystkim nowy, czyli nie może być częścią aktualnego stanu techniki (stanu wiedzy).

Odwróćmy nieco problem i odpowiedzmy sobie na pytanie: kiedy wzór użytkowy nie jest nowy?

Wzoru użytkowego nie uważa się za nowy, jeżeli przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego, czyli przede wszystkim przed datą jego zgłoszenia w Urzędzie Patentowym został on podany do wiadomości powszechnej, był jawnie stosowany lub wystawiony na widok publiczny, w sposób ujawniający dla znawcy dostateczne dane do stosowania tego wzoru użytkowego.

I co ciekawe, kryterium nowości wzoru użytkowego oceniane jest w skali światowej.

new shiny pipes and large pumps in industrial boiler room

Co to oznacza?

Chodzi o tzw nowość absolutną, nieograniczoną miejscem ani czasem.

Ważne jest to, że nowość ustala się w kategoriach obiektywnych, subiektywne przekonanie twórcy jest bez znaczenia.

Wzór użytkowy ujawnia np. jego książkowa publikacja w kraju lub za granicą, dostępność dokumentacji w publicznej bibliotece, przedstawienie rozwiązania w referacie, na wykładzie, ustne opisanie jego mechanizmu kontrahentom, zaoferowanie towaru wraz z instrukcją obsługi, bez zastrzeżenia poufności, itp.

Ujawnienie może nastąpić również za pośrednictwem internetu.

Tutaj zatrzymajmy się na chwilę…

Kiedyś otrzymałem takie oto pytania: 

Czy ograniczenie dostępu przez wprowadzenie zabezpieczeń w postaci hasła zabezpiecza wzór użytkowy przed utratą nowości?

oraz

Co jeśli na stronie internetowej na której ujawniono wzór użytkowy nie ma daty, czyli nie da się wywnioskować czy ujawniono go przed zgłoszeniem czy po zgłoszeniu?

Odpowiedź co pierwszego pytania jest jednoznaczna: hasło, które niewątpliwie ogranicza krąg osób nie zapobiega powszechności udostępnienia takiego rozwiązania.

Natomiast w przypadku drugiego zagadnienia – brak informacji o dacie stworzenia strony www, na której opublikowano wzór użytkowy świadczy, że „daty tej po prostu nie ma”, czyli taka wątpliwość powinna być rozstrzygana na korzyść zgłaszającego wzór użytkowy. 

Należy także pamiętać, że nie ma znaczenia, kto ujawnia wzór użytkowy, tak samo szkodzące dla nowości jest jego ujawnienie przez samego twórcę jak i przez osobę postronną. 

qs

Skutkiem  ujawnienia przed zgłoszeniem jest utrata nowości przez wzór użytkowy, a co za tym idzie brak możliwości uzyskania prawa wyłącznego z Urzędu Patentowego, czyli prawa ochronnego.

Natomiast, jeżeli ów brak nowości wyjdzie „na jaw” już po uzyskaniu prawa ochronnego, to może to być podstawą do unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.