Zgodnie z przepisami prawa własności przemysłowej:
wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.
Zdolność rejestrową posiada zatem wzór przemysłowy, który spełnia następujące wymogi:
- musi dotyczyć postaci wytworu lub jego części, czyli musi odnosić się do zewnętrznych elementów wytworu, takich jak kształt, struktura, układ linii, kontury, właściwości powierzchni, rysunek, ornament, kolorystyka itp.;
- musi być nowy, co zostaje spełnione, gdy przed datą, którą oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji, identyczny wzór nie został udostępniony publicznie przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób. Przy czym wzór uważa się za identyczny z udostępnionym publicznie także wówczas, gdy różni się od niego jedynie nieistotnymi szczegółami. Zatem, nowość wymagana od wzorów przemysłowych ma charakter obiektywny i określana jest przez ujęcie cech wzoru w zestawieniu z cechami już znanych wzorów (w ujęciu przedmiotowym), nie ma zaś charakteru subiektywnego, jak w przypadku utworów zdatnych do ochrony w prawie autorskim;
- musi mieć indywidualny charakter, co oznacza, że ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo.
Wydanie samej decyzji o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego następuje po stwierdzeniu przez Urząd Patentowy RP, że zgłoszenie wzoru przemysłowego zostało sporządzone prawidłowo.
Ochrona prawem do wzoru przemysłowego gwarantowana jest rozwiązaniom, które wzbogacają stan wzornictwa przemysłowego w sposób relewantny dla rynku, czyniąc produkty atrakcyjnymi dla odbiorców.
Wzory mają odpowiadać określonym potrzebom funkcjonalnym, użytkowym, estetycznym i ergonomicznym konsumentów.
Co ważne, ochrona nie została ograniczona jedynie do wzorów, które zmierzają do celów estetycznych, bowiem mogą być chronione również wzory realizujące inne cele aniżeli estetyczne, tj. cele użytkowe, funkcjonalne, pod warunkiem że postać wytworu nie wynika wyłącznie z jego funkcji technicznej.
Oczywiście chodzi tu o używanie wzoru (produktu) przez użytkownika końcowego (konsumenta), nie zaś o korzystanie z produktu w celu przeprowadzenia naprawy, konserwacji, serwisowania, obsługi, etc…
Podobne wpisy
- Ujawnienie wzoru przed datą jego zgłoszenia podstawą stwierdzenie nieważności. Ujawnienie w internecie
- Korzystanie z cudzego wzoru przemysłowego nie zawsze jest naruszeniem prawa…
- Granice naśladownictwa cudzego produktu…
- Wzorem przemysłowym nie jest sam produkt lecz jego postać…
- Słów kilka o ochronie niezarejestrowanego wzoru przemysłowego.
Dodaj komentarz