Rzecz z pozoru wydaje się banalna. Jeśli zaczynasz prowadzić biznes? Koniecznie zgłoś do ochrony swój znak towarowy! To proste i pożądane posunięcie. A co w przypadku, gdy zmieniasz swój dotychczasowy model biznesowy albo Twoje obecne przedsięwzięcie straciło reputację w jakimś zakresie?
Wtedy słusznym wydaje się podejście globalne, czyli zmiana dotychczas używanego znaku towarowego na nowszy (odświeżony), tak aby klienci kojarzyli nowe oznaczenie z Twoim przedsięwzięciem.
Dotyczy to nie tylko oznaczenia słownego, ale także słowno-graficznego, graficznego, sloganu, hasła reklamowego itp…
Nie wszyscy o tym pamiętają i często odświeżony w jakimś zakresie biznes oznaczają starym znakiem towarowym. To błąd.
Chcesz zakomunikować światu nową treść? Zakomunikuj za pomocą nowego środka.
Reasumując, zasada wydaje się prosta:
odświeżasz biznes? Odśwież swój znak towarowy!
A jak robią to przedsiębiorstwa globalne.
Jak podaje Rzeczpospolita:
Volkswagen zrobił wszystko, co trzeba dla ratowania wizerunku i żeby wyjść jak najszybciej z afery spalinowej. Teraz koncern zmienia logo. Zródło: http://www.rp.pl/Motoryzacja/312269970-Volkswagen-zegna-sie-z-Das-Auto.html
Decyzja Volkswagena jest niewątpliwie słuszna, bowiem hasło „Das Auto” prawdopodobnie będzie kojarzone przez klientów w sposób negatywny.
Pomimo faktu, że stworzenie i wprowadzenie do obrotu nowego hasła ( znaku towarowego) to przedsięwzięcie wymagające kosztów, to wydaje się, że warto te koszty ponieść, bowiem pozbycie się złej sławy będzie znacznie droższe, niż stworzenie nowego wizerunku.
Wracając do Volkswagena:
Słynne na całym świecie „Das Auto” przestanie towarzyszyć literom VW. Hans-Gerd Bode szef biura prasowego Volkswagena zastrzega się jednak, że „Das Auto” które pojawiło się 8 lat temu, jeszcze za czasów Martina Winterkorna całkowicie nie zniknie. Ale teraz najważniejszy będzie nowe logo „Volkswagen”, które w różnych konfiguracjach pojawi się na całym świecie w najbliższych miesiącach. Zródło: jak wyżej.
Warto pamiętać, że znak towarowy spełnia trzy podstawowe funkcje:
- oznaczenia pochodzenia (odróżniającą): pozwala odróżnić towary (usługi) od towarów (usług) wytwarzanych lub wprowadzanych do obrotu przez inne przedsiębiorstwa i wskazuje źródło ich pochodzenia opatrzonego znakiem towarowym.
- gwarancyjną (jakościową): gwarantuje nabywcy zakup towaru (usługi) o trwałej jakości i zapewnia o stałym poziomie jego cech.
- reklamową: ma za zadanie skomunikować się z potencjalnym nabywcą oraz zachęcić go do zakupu reklamowanego produktu lub usługi.
I właśnie odświeżenie znaku towarowego pozwala w pełni na skorzystaniu z tych funkcji.
Jak podaje dalej Rzeczpospolita:
Nowa kampania reklamowa powstała przy współudziale 2 tys. pracowników Volkswagena wysokiego szczebla i ma za zadanie odbudowanie reputacji markioraz zatrzymania spadku sprzedaży aut tej marki w wielu krajach (…). Zródło: jak wyżej.
Jeśli masz problemy z wymyśleniem nowego znaku towarowego kliknij tutaj. A gdy chcesz uzyskać informacje o tym co trzeba zrobić aby uzyskać prawo ochronne na swój znak zapraszamy tu.
Dodaj komentarz