Zmieniasz model biznesowy? Zmień swój znak towarowy!

Rzecz  z pozoru wydaje się banalna. Jeśli zaczynasz prowadzić biznes? Koniecznie zgłoś do ochrony swój znak towarowy! To proste i pożądane posunięcie. A co w przypadku, gdy zmieniasz swój dotychczasowy model biznesowy albo Twoje obecne przedsięwzięcie straciło reputację w jakimś zakresie?

Wtedy słusznym wydaje się podejście globalne, czyli zmiana dotychczas używanego znaku towarowego na nowszy (odświeżony), tak aby klienci kojarzyli nowe oznaczenie z Twoim przedsięwzięciem.

Dotyczy to nie tylko oznaczenia słownego, ale także słowno-graficznego, graficznego, sloganu, hasła reklamowego itp…

Nie wszyscy o tym pamiętają i często odświeżony w jakimś zakresie biznes oznaczają starym znakiem towarowym. To błąd.

Chcesz zakomunikować światu nową treść? Zakomunikuj za pomocą nowego środka.

night-square

Reasumując, zasada wydaje się prosta:

odświeżasz biznes? Odśwież swój znak towarowy!

A jak robią to przedsiębiorstwa globalne.

Jak podaje Rzeczpospolita:

Volkswagen zrobił wszystko, co trzeba dla ratowania wizerunku i żeby wyjść jak najszybciej z afery spalinowej. Teraz koncern zmienia logo. Zródło: http://www.rp.pl/Motoryzacja/312269970-Volkswagen-zegna-sie-z-Das-Auto.html

Decyzja Volkswagena jest niewątpliwie słuszna, bowiem hasło „Das Auto” prawdopodobnie będzie kojarzone przez klientów w spo­sób negatywny.

Pomimo faktu, że stworzenie i wprowadzenie do obrotu nowego hasła ( znaku towarowego) to przedsięwzięcie wymagające kosztów, to wydaje się, że warto te koszty ponieść, bowiem pozbycie się złej sławy będzie znacz­nie droższe, niż stworzenie nowego wizerunku.

Wracając do Volkswagena:

Słynne na całym świecie „Das Auto” przestanie towarzyszyć literom VW. Hans-Gerd Bode szef biura prasowego Volkswagena zastrzega się jednak, że „Das Auto” które pojawiło się 8 lat temu, jeszcze za czasów Martina Winterkorna całkowicie nie zniknie. Ale teraz najważniejszy będzie nowe logo „Volkswagen”, które w różnych konfiguracjach pojawi się na całym świecie w najbliższych miesiącach. Zródło: jak wyżej.

photo-1422908132590-117a051fc5cd

Warto pamiętać, że znak towarowy spełnia trzy podstawowe funkcje:

  1. oznaczenia pochodzenia (odróżniającą): pozwala odróżnić towary (usługi) od towarów (usług) wytwarzanych lub wprowadzanych do obrotu przez inne przedsiębiorstwa i wskazuje źródło ich pochodzenia opatrzonego znakiem towarowym.
  2. gwarancyjną (jakościową): gwarantuje nabywcy zakup towaru (usługi) o trwałej jakości i zapewnia o stałym poziomie jego cech.
  3. reklamową: ma za zadanie skomunikować się z potencjalnym nabywcą oraz zachęcić go do zakupu reklamowanego produktu lub usługi.

I właśnie odświeżenie znaku towarowego pozwala w pełni na skorzystaniu z tych funkcji.

Jak podaje dalej Rzeczpospolita:

Nowa kampania reklamowa powstała przy współudziale 2 tys. pracowników Volkswagena wysokiego szczebla i ma za zadanie odbudowanie reputacji markioraz zatrzymania spadku sprzedaży aut tej marki w wielu krajach (…). Zródło: jak wyżej.

Jeśli masz problemy z wymyśleniem nowego znaku towarowego kliknij tutaj. A gdy chcesz uzyskać informacje o tym co trzeba zrobić aby uzyskać prawo ochronne na swój znak zapraszamy tu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.