Ochrona niezarejestrowanego znaku towarowego. Istnieje czy nie?

Co do zasady znak towarowy zgłoszony do Urzędu Patentowego, który uzyskał ochronę jest prawnie chroniony. Na znak taki udzielone zostaje prawo ochronne, a wpis znaku towarowego do rejestru Urzędu Patentowego potwierdza istnienie chronionego znaku towarowego.

Ale zgłoszenie znaku towarowego nie jest równoznaczne z powstaniem samego oznaczenia.

Sam znak towarowy powstaje niezależnie od procedury zgłoszeniowej tylko z chwilą oznaczania nim towarów i usług przez przedsiębiorcę. Więcej o oznaczeniu znajdziesz tow

Po takim oznaczeniu towarów lub usług i wprowadzeniu ich do obrotu znak towarowy „zaczyna żyć”, czyli jest używany.

P6A1ZZ8nRPYKZHXbLikA_2014-07-11 17.39.15-1

by Noe Araujo

Rodzi się pytanie:

jeśli znak towarowy powstał a towary nim oznaczone zostały wprowadzone do obrotu ale jeszcze nie dokonano zgłoszenia to czy taki znak ma jakąś ochronę?

Otóż:

Mamy następujące „modele” ochrony niezarejestrowanego znaku towarowego:

1. Na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – jeśli doszło do dokonania tzw czyny nieuczciwej konkurencji, np.: czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd że takie towary lub usługi pochodzą od jakieś konkretnego przedsiębiorcy

2. Na podstawie ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne – jeśli spełnia cechy utworu, czyli stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia..

3. Na podstawie przepisów ogólnych Kodeksu cywilnego odnoszących się do ochrony twórczości.

4. Na podstawie przepisów Prawa własności przemysłowej, gdy mówimy o znaku towarowym powszechnie znanym, czyli mamy do czynienia ze znajomością znaku w obrocie przez większość rzeczywistych i potencjalnych odbiorców towarów (usług) opatrzonych tym znakiem, a więc przez więcej niż połowę osób z tej grupy.

Pomimo ochrony niezarejestrowanego znaku towarowego najlepszą i najtańszą formą ochrony jest jest zgłoszenie znaku towarowego celem uzyskania ochrony. Więcej o samym zgłoszeniu znajdziesz tutaj.

Przed zgłoszeniem warto jest jednak znak towarowy przebadać znak towarowy w bazach. Więcej o badania znajdziesz tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.