Rozważania nocne pod tytułem: wymyśl swój znak towarowy. 10 kroków jak to zrobić.

Szukanie nazwy dla swojej działalności to zadanie nieraz karkołomne. Niejednokrotnie spotykałem się z opinią w stylu: Panie Marcinie, ile ja nocy nad tą nazwą siedziałem. Znam takich, co prowadzą działalność już 5 lat, a znak towarowy swojej firmy mają ciągle „tymczasowy”. Znam też takich, którzy używają oznaczenia, które się kompletnie im nie podoba, ale boją się kolejnych zmarnowanych nocy z powodu wymyślania odpowiedniej nazwy.

girl with dartboardOczywiście są tacy, którzy doznają olśnienia od razu i trafiają w sedno. Jedna myśl i już – mam super oznaczenie dla swojej firmy! Ale to rzadkość.

Co do zasady, jednak nie jest to takie proste.

Zazwyczaj zaczyna się od internetu i rozmowy ze znajomymi, którzy prowadzą już działalność. Potem już jest trochę głębiej. Szukanie informacji na mniej lub bardziej specjalistycznych forach, blogach i portalach. Tymczasem pomysłu brak, a jak coś fajnego się pojawi to albo się nie nadaje albo już ktoś to wymyślił.

Proponuję na razie odrzucić te wszystkie „poradniki” i e-booki, zajrzeć na stronę Urzędu Patentowego RP i przeczytać garść informacji poniżej, a potem „poszerzać” wiedzę, o ile będzie to potrzebne.

Krok nr 1. Znak towarowy musi musi odróżniać produkty lub usługi oferowane przez Ciebie od tych oferowanych przez Twoich konkurentów . Czyli: zbierz listę Twoich konkurentów, tych bliskich i tych dalszych, krajowych i unijnych. A następnie zrób listę ich oznaczeń.

Krok nr 2. Znak towarowy musi być wyrażony w formie graficznej. Przemyśl czy wystarcza Ci tylko warstwa słowna czy będziesz chciał mieć grafikę? A może słowo będzie miało ciekawe czcionki? Zapisz to.

Krok nr 3. Co będziesz robić pod tym znakiem? Sprzedawał produkty a może świadczył usługi? Napisz konkretnie. Zrób listę. Wzoruj się na PKD, bo jest pomocna.

Krok nr 4. Pamiętaj, że aby zostać zarejestrowanym, znak towarowy musi być odróżniający i nie może stanowić opisu sprzedawanych towarów lub usług. Czyli jeśli będziesz produkować i sprzedawać rowery nie wymyślaj nazwy… ROWER. Szkoda czasu.

Krok nr 5. Teraz najtrudniejsze: pomyśl. Jakaś inspiracja? Ok. Wystrzegaj się popularnych nazw w stylu: centro…, inter… Pol… Shop…. Bądź kreatywny… Pamiętaj: ktoś wymyślił symbol jabłka dla komputerów.

Krok nr 6. Uffff. Doszedłeś już tu? No nieźle jest! A teraz weź kartkę A 4 i narysuj na środku kwadrat wpisz tam wymyśloną nazwę, a jeśli masz ich kilka to każdą nazwę w osobny kwadrat. Wpisz go w takiej formie w jakiej wymyśliłeś w kroku nr 2.

Krok nr 7. Porównaj Twój znak towarowy w kwadracie z listami nazw konkurentów, listą towarów lub usług Twojej działalności.

Krok nr 8. Teraz najtrudniejsze: weryfikuj i zapisz wnioski. Coś wyszło? Zapisz ostateczną wersję maksymalnie 3 propozycji.

Krok nr 9. Najlepiej byłoby, aby teraz Twoje propozycje zbadać w bazach znaków towarowych. Badanie to odpowie Ci na pytanie: czy aby nie naruszasz czyjegoś prawa ochronnego do zarejestrowanego znaku towarowego. Jeśli nie naruszasz to wybierz jeden projekt i idź spać. Jeśli naruszasz to musisz wrócić do kroku nr 5.

Krok 10. Rano popatrz na Twój wybór. Jest ok? To ok! Nie? Wróć do kroku nr 8.

Powodzenia.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.