Wzorem przemysłowym nie jest sam produkt lecz jego postać…

Pod tym z pozoru dziwnym sformułowaniem mieści się istota wzoru przemysłowego, którego zasadniczym celem jest zaspakajanie potrzeb klientów co do funkcjonalności, użytkowości, estetyki czy też ergonomii produktów. Inaczej mówiąc – wzór przemysłowy powinien uatrakcyjniać oferowany na rynku produkt.

Zgodnie z ustawową definicją (art. 120 Prawa własności przemysłowej):

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

cake

Zatem chodzi tu o postać produktu czyli jego wygląd wynikający z zastosowanych wzorniczych cech, tj: linii, konturów, kształtów, kolorystyki, struktury, materiału wytworu lub ornamentacji.

Owe cechy, wyliczone w art. 120 stanowią zatem swoiste czynniki, które kształtują postać produktu. I tak na przykład wymienione powyżej linie to nic innego jak jednowymiarowe twory geometryczne określonej długości, a struktura to faktura, czy też tekstura, której istnienie można stwierdzić dotykiem, zaś ornamentacja to zdobienie (dekoracja).

Przykładem może być wzór przemysłowy z dziedziny mody, czyli sukienka. Inne informacje o wzorach przemysłowych w modzie można znaleźć tutaj

strój 1Można zaryzykować twierdzenie, że z powyższych sformułowań wynika zatem, że chodzi o ochronę określonej zewnętrznej postaci i nie jest tak na prawdę istotne do jakiego produktu ta postać dotyczy.

myphone

Jednakże należy pamiętać, że dokonując zgłoszenia wzoru przemysłowego należy podać informację jakiego produktu taki wzór ma dotyczyć…

Informacja taka ma swoje istotne znaczenie w sytuacji ustalania zakresu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, a więc najczęściej w sytuacji sporu, bowiem prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ogranicza się do wytworów tego rodzaju, dla których nastąpiło zgłoszenie.

Jak zatem opisuje się taki wzór?

Przykład:

Przedmiotem wzoru przemysłowego jest śpiwór, stanowiący worek do spania przeznaczony dla dzieci i składany w torbę z uchwytami. Wzór stanowi nowa i posiadająca indywidualny charakter postać, przejawiająca się w jej kształcie, formie i rodzaju materiału. Przedmiot wzoru przemysłowego uwidoczniony jest na załączonych fotografiach. Przedmiot wzoru przemysłowego stanowią dwie powierzchnie śpiwora, tj. górna i dolna, uszyte z ortalionu w formie materiału pikowanego. Każda powierzchnia zawiera warstwę wewnętrzna oraz zewnętrzną, przy czym pomiędzy oboma warstwami znajduje się wypełnienie w postaci ociepliny. W górnej części dolnej powierzchni znajduje się dodatkowe wypełnienie stanowiące poduszkę do spania. Kształt przedmiotu wzoru przemysłowego umożliwia składanie bądź zwijanie śpiwora do formy przypominającej torbę do noszenia z uchwytem. Taka funkcjonalność pozwala na łatwy transport śpiwora. Przedmiot wzoru przemysłowego posiada kieszonkę ściąganą gumką ze stoperem.
Cechy istotne wzoru przemysłowego to: kształt pozwalający na złożenie śpiwora, forma pikowanego materiału oraz umiejscowiona na tkaninie zewnętrznej kieszonka. Wzór może występować w różnych kolorach.

Spiwór3

3 Komentarze

  1. Dziękuje za wpis. Informacja ta jest chyba kluczowa w sprawie rejestracji takich wzorów a niewiele o niej można znaleźć w internecie. Wreszcie mam wiedzę.

  2. Panie Marcinie, kolejny świetny wpis. Pana blog daje wiele ważnych i wartościowych wskazówek. Polecam wszystkim, którzy są zainteresowani tą tematyką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.