Pozory ochrony prawnej, czyli nie wprowadzaj innych w błąd…

Z uwagi na czasowość postępowania przed Urzędem Patentowym (celowo użyłem zwrotu czasowość, bowiem długość jest terminem względnym), niekiedy, niektórym przedsiębiorcom przychodzi na myśl, aby swój produkt oznaczyć tak, aby stwarzał pozory, że jest chroniony, czyli posiada decyzję Organu przyznającą prawo.

Przyczyna takie postępowania jest prosta, a kieruję nią zasada:

Niech konkurencja wie, że mam prawo!

Niestety, zdecydowanie nie jest to dobry pomysł!

Takie działania będą uznane za wykroczeniami, za które grozi kara aresztu lub grzywna bądź też tylko grzywna, a orzekanie w sprawach o takie działania (czyny) następuje zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

O jakie konkretnie chodzi działania?

1) oznaczanie przedmiotów niechronionych patentem, dodatkowym prawem ochronnym, prawem ochronnym na wzór użytkowy lub prawem z rejestracji wzoru przemysłowego, topografii układu scalonego lub rejestracji na oznaczenie geograficzne, napisami lub rysunkami mającymi wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony,

2) wprowadzanie tak oznaczonych przedmiotów do obrotu,

3) przygotowywanie tak oznaczonych przedmiotów do celów obrotu lub ich przechowywanie,

4) podawanie w ogłoszeniach, zawiadomieniach lub w inny sposób wiadomości mających wywołać mniemanie, że te przedmioty korzystają z ochrony prawnej,

5) wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych znakiem towarowym z wyróżnikiem ®, mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony.

Trademark symbol 3d with chains

Wszystkie wymienione czyny są wykroczeniami formalnymi, nie jest bowiem konieczne wywołanie skutku w postaci wprowadzenia nabywców w błąd co do stanu ochrony prawnej tak oznaczonych przedmiotów.

W przypadku zaistnienia takiego skutku i wyrządzenia w ten sposób istotnej szkody klientowi nastąpi zbieg tego wykroczenia z wykroczeniem przewidzianym w przepisach Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Za popełnienie wymienionych wykroczeń, także z winy nieumyślnej (art. 5 Kodeksu Wykroczeń), grozi kara aresztu lub grzywna (art. 307 Ustawy Prawo własności przemysłowej, art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) bądź też tylko grzywna (art. 308 Ustawy Prawo własności przemysłowej).

Według mnie takie czyny mogą one być popełnione tylko umyślnie, bowiem sprawca raczej powinien wiedzieć np. o mylnym oznaczeniu towarów, które wprowadza do obrotu albo rozpowszechnia wiadomości mające wywołać mniemanie, że te przedmioty korzystają z ochrony prawnej.

Uważa się, że celem ustanowienia takich przepisów była chęć zapewnienia prawidłowości obrotu gospodarczego oraz przejrzystość rynku.

Zatem pożądane jest aby nie wprowadzać w błąd, a zainwestować w zgłoszenie swojego przedmiotu własności przemysłowej (wynalazku, znaku towarowego, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego) do ochrony!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.