Wynalazek, któremu może być przyznana ochrona patentowa

Jak wynika z Ustawy: Prawo własności przemysłowej:

Patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.

Przepis ten definiuje cztery podstawowe wymogi stawiane rozwiązaniom, którym może zostać przyznana ochrona patentowa, tj. techniczny charakter rozwiązania, nowość, poziom wynalazczy oraz przemysłowe stosowanie.

yuy

Wszystkie spośród wskazanych w tym przepisie wymogów są odrębne i niezależne oraz muszą być spełnione łącznie, by dane rozwiązanie mogło uzyskać ochronę patentową.

Sama Ustawa nie definiuje jednak wynalazku, a jedynie odnosi się do wynalazków, na które udzielane są patenty. 

Dlatego zadając pytanie: czym jest wynalazek lub inaczej jakie powinien posiadać cechy, można za orzecznictwem pokusić się o trzy przesłanki wynalazku, któremu w toku postępowania może być przyznana ochrona patentowa.

wy1

1. Wynalazek musi mieć rezultat.

Wynalazek, w świetle prawa polskiego, musi wiązać się z oddziaływaniem na materię poprzez jej nowe techniczne wykorzystanie, a rezultatem wynalazku musi być wytwór materialny o nowej budowie lub składzie albo nowy sposób technicznego oddziaływania na materię. 

2. Wynalazek musi mieć charakter techniczny.

Wynalazki mogą być dokonywane we wszystkich dziedzinach techniki, ale jednak ciągle muszą mieć charakter techniczny

3. Wynalazek musi mieć istotę.

Wynalazek to jest rozwiązanie techniczne, które oczywiście jest poprzedzone przez pomysł, ale istotą wynalazku jest przedstawienie precyzyjnego sposobu realizacji tego pomysłu przy pomocy oddziaływania na materię, tak aby znawca mógł go w sposób powtarzalny realizować i otrzymać określony w wynalazku rezultat.

( źródło: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 marca 2008 roku)

Author: Marcin Barycki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.