Chcesz zgłosić do Urzędu Patentowego RP wzór użytkowy? Najpierw przygotuj rysunki! 5 prostych zasad ich sporządzania.

Na początek mała definicja z art. 94 ust. 1-2 Prawa własności przemysłowej:

Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.

Inaczej niż w przypadku patentów rysunki stanowią obligatoryjny element zgłoszenia wzoru użytkowego.

I to jest ważne: inaczej niż w przypadku zgłaszania wynalazków do Urzędu Patentowego, tutaj rysunki muszą być!

Jak powinien wyglądać taki rysunek?

Oto

Depositphotos_4448840_xs

5 PROSTYCH ZASAD:

1. Rysunek jest obowiązkowym i nieodłącznym elementem każdego zgłoszenia wzoru użytkowego, wobec czego powinien on, na równi z opisem wzoru użytkowego, ujawniać jego istotę.

2. Powinien w sposób czytelny, w połączeniu z opisem i zastrzeżeniami ochronnymi, odtwarzać wzór użytkowy w ujęciu schematycznym, bez tekstu, z wyjątkiem pojedynczych wyrazów, gdy są one konieczne. W mojej opinii pojęcie schematyczności rysunku nie jest do końca dopowiedziane. Baza Urzędu Patentowego obfituje w w rysunki dość schematyczne, jednakże tu należy uważać, pamiętając o konieczności odtworzenia wzoru w rysunku.

3. Rysunki zawarte w zgłoszeniu wzoru użytkowego powinny, w razie potrzeby, przedstawiać na figurze nr 1 ogólny widok przedmiotu zgłoszenia, a pozostałe powinny przedstawiać przedmiot tego wzoru w tylu ujęciach, ile stosownie do jego złożoności jest potrzebne do jego zrozumienia w połączeniu z opisem i zastrzeżeniami ochronnymi.

4. Ważne jest to, że nie mogą być cechą przedmiotu na wzór użytkowy elementy, które nie są widoczne na rysunku.

5. Dodajmy, że opis ochronny wzoru użytkowego, który ma ujawniać jego istotę, powinien być zredagowany z uwzględnieniem zasad analogicznych jak dla wynalazków, jednakże w zgłoszeniu wzoru użytkowego podaje się szczegółowy opis przedmiotu zgłoszenia przygotowany na podstawie rysunku, a nie opis przykładu realizacji, jak w przypadku zgłoszenia dotyczącego wynalazku.

Oto przykład prostego rysunku wzoru użytkowego:

ramka

Konkluzja wydaje się prosta: chcesz zgłaszać wzór użytkowy? Najpierw przygotuj rysunki!

I jeszcze jedno: masz wątpliwości czy rysunek jest ok?

Spytaj rzecznika patentowego, a potem zleć ich sporządzenie zaufanej osobie, pamiętając jednak o zasadach bezpieczeństwie zaznajamiania innych osób z Twoim pomysłem!

Konkurencja nie śpi 🙂

Author: Marcin Barycki

2 thoughts on “Chcesz zgłosić do Urzędu Patentowego RP wzór użytkowy? Najpierw przygotuj rysunki! 5 prostych zasad ich sporządzania.

  1. a co jesli w toku rozpatrywania przez Urzad uznam ze wole wlasnie wzór uzytkowy a zglosilem juz wynalazek?

    1. W toku rozpatrywania zgłoszenia wynalazku lub w okresie dwóch miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji o odmowie udzielenia patentu zgłaszający może złożyć wniosek o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy. Takie zgłoszenie wzoru użytkowego uważa się za dokonane w dniu zgłoszenia wynalazku.

      Nazywa się to konwersją zgłoszenia. Zatem, możliwa jest zmiana zgłoszenia wynalazku na wniosek o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy, przy czym nastąpić to może wyłącznie na wniosek zgłaszającego. Nie ma natomiast możliwości konwersji zgłoszenia wzoru użytkowego w zgłoszenie wynalazku do opatentowania. Wniosek o zmianę zgłoszenia wynalazku na wniosek o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy może być złożony w toku rozpatrywania zgłoszenia wynalazku lub w okresie 2 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o odmowie udzielenia patentu (niezależnie od tego, czy uprawomocni się decyzja wydana przez UPRP po raz pierwszy, czy dopiero w wyniku ponownego rozpoznania sprawy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.