W cieniu wojen patentowych gigantów po cichu i skutecznie rośnie pozycja polskich producentów. Czas na smartfony. Będą nowe wzory przemysłowe?

W cieniu patentowej walki gigantów, czyli Apple i Samsung, zaczyna w Polsce dochodzić do dość ciekawego zjawiska. Otóż rynek tabletów, który wydawać by się mogło jest już dawno podzielony pomiędzy wrogów rynkowych (no i procesowych także) „dorobił się” nowego otwarcia.

Krajowego otwarcia…

Jak podaje Rzeczpospolita:

Już co drugi tablet sprzedawany w kraju sygnowany jest rodzimą 
marką. Teraz polskie spółki rzucają wyzwanie koncernom na rynku smartfonów. Choć może trudno w to uwierzyć, to tablety takich firm jak Modecom czy Go Clever sprzedają się w naszym kraju równie dobrze jak urządzenia Samsunga. Klienci znacznie chętniej sięgają zaś po tego typu urządzenia mobilne polskich firm niż choćby po niezwykle popularne na świecie iPady. Efekt? Rodzime marki w zeszłym roku zwiększyły udziały w segmencie elektronicznych tabliczek z około 10 do ponad 40 proc.

Źródło: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706184,1099292-Polskie-marki-odbieraja-rynek-gigantom.html

Można oczywiście krytykować rodzime produkty, zarzucając im wszelkiego rodzaju słabości i ułomności, ale fakt jest faktem, że polskie tablety są mniej więcej o połowę tańsze i wcale nie odbiegające jakością od zagranicznych konkurentów. Na uwagę zasługuje fakt, że masowo wprowadzają je do obrotu sieci handlowe, co niewątpliwie także doprowadzi do dalszego wzrostu ich sprzedaży.

Photogenica_VMP3679313

Niebawem, przez krajowych producentów zostanie „zaatakowany” rynek smartfonów, ale sądzę że to już dużo trudniejsze zadanie.

Dlaczego?

Smartfony sprzedawane są przede wszystkim bezpośrednio przez operatorów, a nie w sklepach i marketach. Jednak, gdy operatorzy zdecyduje się poszerzyć swoje oferty o nowe polskie marki, to niewątpliwie i na tym rynku nasi producenci nieźle namieszają.

A jak to się ma do „patentowania”?

Walka rodzimych producentów z gigantami może przynieść zdecydowanie pozytywne efekty w postaci wzrostu nakładów finansowych na badania i rozwój w polskich przedsiębiorstwach. To z kolei może nakręcić koniunkturę na nowe patenty, wzory użytkowe i znaki towarowe.

Nie ulega wątpliwości , że pojawi się także nowy design, a więc wzory przemysłowe.

Nie trzeba daleko szukać, żeby stwierdzić, że takie spółki MYPHONE, już mogą pochwalić się własnymi designami, które dość dobrze sprawdzają się w pewnym segmencie rynku. Wiem to na przykładzie swojej rodziny 🙂

Czy ktoś kojarzy któryś z poniższych wzorów przemysłowych? Ja tak.

myphone

 

 

patentImage

Bez tytułumimim

Baza wzorów przemysłowych Urzędu Patentowego: Telefon komórkowy nr 19184, nr 19183, 16805 Myphone Sp. z o.o.

Naszym firmom wypada życzyć powodzenia!

Poprzedni wpis:

Następny wpis: