Co musimy ujawnić przed Urzędem Patentowym odnośnie twórcy wynalazku?

Co do zasady to twórcy przysługuje prawo do uzyskania patentu, Gdy zgłoszenia dokonuje sam twórca, nie ma on obowiązku wykazywania swojego uprawnienia. Istnieje bowiem w tej materii domniemanie, że twórca, który dokonał zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym RP, jest uprawniony do uzyskania patentu.

Oczywiście, gdy zgłaszający nie jest twórcą wynalazku, musi wskazać w podaniu

  • twórcę,
  • jego adres oraz
  • podstawę nabycia prawa.

A co w sytuacji kiedy mamy kilku współtwórców?

Wtedy musimy podać dane pozostałych współtwórców – wynalazców. Zasadą jest, że musimy ujawnić przed Urzędem Patentowym RP  wszystkich twórców wynalazku, a co za tym idzie nie ma tutaj mowy o anonimowości. Inaczej rzecz ujmując – przepisy nie przewidują utajnienia danych twórcy wynalazku.

DEDE

Ujawniamy i co dalej?

Osoba wskazana jako wynalazca będzie ujawniona w tym charakterze w rejestrach, opisach i innych publikatorach Urzędu Patentowego RP.

Samo wskazanie twórcy będzie korzystało z domniemania prawdziwości, nie ma ono jednak znaczenia konstytutywnego, uprawnienia twórcy pozostają przy osobie, która rzeczywiście jest twórcą, i nie powstają na rzecz osoby fałszywie wskazanej jako twórca.

A jeśli zgłaszający podał dane są nieprawdziwe?

Jeśli zgłaszający podaje dane niezgodne z prawem, np poda że on jest twórcą a nie prawowity wynalazca, to zachowanie takie stanowi podstawę odpowiedzialności cywilnej zgłaszającego (naruszenie praw osobistych wynalazcy) i odpowiedzialności karnej zgłaszającego. O tych sprawach nie decyduje Urząd Patentowy tylko sąd.

yuy

Procesy…

Jak wspominałem, Urząd Patentowy nie jest kompetentny do badania prawdziwości czy dana osoba jest faktycznym twórcą – wynalazcą. I dlatego jeśli dojdzie do sporu  pomiędzy twórcą a zgłaszającym  o autorstwo wynalazku Urząd Patentowy pozostaje związany oświadczeniem złożonym przez zgłaszającego na podstawie komentowanego przepisu do czasu jego zmiany owego oświadczenia. 

„Sadowa” zmiana twórcy

Jeśli dojdzie to rozstrzygnięcia sądu które zmieni aktualny stan – Urząd Patentowy RP powinien dokonać odpowiednich zmian w rejestrach, opisie i publikacjach po wykazaniu przez rzeczywistego twórcę jego uprawnienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.