Czy możliwa jest rejestracja znaku towarowego przedstawiającego wystrój sklepu?

Niedawno dostałem dość interesujące pytanie: czy mogę zastrzec jako znak towarowy wystrój swojego sklepu?

Pytanie ciekawe i dające do myślenia co do charakteru znaków towarowych w obrocie gospodarczym…

Zatem to jest tak:

Zgodnie z definicją, ujętą w art. 120 ust. 1 i 2 ustawy Prawo własności przemysłowej:

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

Zatem, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, dające sie wyrazić w sposób graficzny ( w postaci logo, garfiki, słowa, sloganu …), odróżniające towary/usługi jednego przedsiębiorstwa od towarów/usług każdego innego przedsiębiorstwa. Brak graficznej „przedstawialności” stanowi bezwzględną przeszkodę rejestracji. Oznacza to, że przedstawienie oznaczenia w sposób graficzny musi być obiektywnie trwałe, samodzielne, zrozumiałe, łatwo dostępne i jasne.

W związku z powyższym: czy obraz (grafika, szkic…) przedstawiająca rozmieszczenie regałów, witryn w sklepie może być znakiem towarowym?

Odpowiedzią może być poniższa informacja:

22 stycznia tego roku Apple wzbogaciło się o nową zabawkę prawną – znak towarowy na wygląd sklepów. A konkretniej mówiąc, znak usługowy – to występująca w Stanach odmiana znaku towarowego, którym można zastrzec nie tyle charakterystyczny element produktu, co usługi. Po kilku próbach gigantowi udało się tą drogą zastrzec wygląd swoich sklepów.

Opis jest całkiem dokładny – zastrzeżone są szklana fasada sklepu, rozmieszczenie mebli, umiejscowienie Genius Bara, półki produktowe w ścianach czy aranżacja oświetlenia. (…)

(Źródło: http://technologie.gazeta.pl/internet/)

Zatem odpowiedź na postawione pytanie brzmi: Tak.

Jeżeli więc, wystrój sklepu, siedziby przedsiębiorstwa lub innego wnętrza wyróżni towar lub usługę jednej firmy od towaru lub usługi innej firmy, to może być znakiem towarowym.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: