Ktoś zgłosił „złośliwie” twój wzór przemysłowy? Jest na to rada. Unieważnij go!

Zjawisko zgłaszania wzorów wspólnotowych podobnych do wzorów swoich bezpośrednich konkurentów to zjawisko spotykane. I jakby je oceniać przez pryzmat etyki i uczciwych praktyk w biznesie dość skutecznie blokujące bezpośredniego rynkowego rywala.

Dlatego też określenie złośliwe wydaje się jak najbardziej uzasadnionym 🙂

Najczęściej wiążę się z sytuacją, gdy jeden przedsiębiorca podpatrzy albo w inny sposób dowie się co właśnie inna firma wymyśliła w aspekcie designu (wzornictwa przemysłowego).

Konsekwencją takiego stanu rzecz jest rejestracja takiego wzoru przemysłowego na rzecz złośliwego konkurenta, a następnie egzekwowanie przez niego swoich praw przed sądem.

Tymczasem nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że wzór taki można unieważnić i nie jest konieczne wykazywanie żadnego interesu prawnego aby taką procedurę wszcząć…

teleofon

 

W przeciwieństwie do znaków towarowych, które mogą zostać zakwestionowane jeszcze przed zarejestrowaniem wzory przemysłowe można kwestionować dopiero po rejestracji.

Taki sprzeciw nazywa się – w terminologii prawniczej – wnioskiem o unieważnienie.

Jakie są zatem podstawy unieważnienia rejestracji wzoru przemysłowego?

Wzory są najczęściej unieważniane, ponieważ nie są nowe lub nie cechują się indywidualnym charakterem.

I tutaj jest znakomita podstawa do reakcji na działanie złośliwego konkurenta.

Co do samego wniosku…

Każdy może złożyć wniosek o unieważnienie.

Nie trzeba być właścicielem wcześniejszego prawa, aby przedłożyć taki wniosek. Wystarczy udowodnić, że wzór nie jest nowy i nie ma indywidualnego charakteru – w tym celu należy wykazać, że taki sam lub podobny wzór, należący do Ciebie lub innego podmiotu, istniał już przed tym, o którego unieważnienie się wnioskuje.

W jaki sposób można to wykazać?

Generalnie należy udowodnić dwie rzeczy:

1. że wcześniejszy wzór został już ujawniony!

2. oba wzory wywołują takie samo całościowe wrażenie na poinformowanym użytkowniku!

Ważne jest to że Urząd w Alicante (Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego OHIM – który rejestruje wzory wspólnotowe przemysłowe) przystąpi do badania ad. 2 wyłącznie wtedy, gdy wnioskujący o unieważnienie udowodni ad.1

Najczęstsza przyczyna ujawnienia?

To oczywiście internet! Takie ujawnienie następuje w dniu ich opublikowania. Jak łatwo się domyśleć ustalenie tej daty to spory problem, bowiem nie wszystkie strony internetowe dostarczają informacji o czasie publikacji.

photo-1418479631014-8cbf89db3431

 

Słów klika o procedurze…

OHIM wysyła wniosek o deklarację unieważnienia do właściciela wzoru, dając mu dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi.

Jeśli właściciel wzoru nie udzieli odpowiedzi, OHIM podejmie decyzję w oparciu o treść złożonego wniosku o unieważnienie.

Jeśli właściciel zdecyduje się jednak udzielić odpowiedzi, jego uwagi są natychmiast przekazywane wnioskującemu o unieważnienie.

Jeśli OHIM uzna, że posiada informacje wystarczające do podjęcia decyzji, podejmuje ją. W przeciwnym razie dopuszcza kolejną rundę wymiany korespondencji.

Opłata za przedłożenie wniosku o deklarację unieważnienia wynosi 350 EUR. Zgłoszenia nie będą uznawane za przedłożone do momentu pełnego uiszczenia tej opłaty.

Konsekwencja unieważnienia

Wzór wspólnotowy uznany za unieważniony będzie traktowany, jakby nigdy nie istniał!

Author: Marcin Barycki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.