Czy niezarejestrowany znak towarowy jest chroniony?

Co do zasady znak towarowy zgłoszony do Urzędu Patentowego, który uzyskał ochronę jest prawnie chroniony, bowiem w przypadku zarejestrowania takiego znaku towarowego udzielone zostaje prawo ochronne. Wpis znaku towarowego do rejestru znaków towarowych potwierdza istnienie znaku towarowego i objęcie go ochroną prawem bezwzględnym.

Ale zgłoszenie znaku towarowego nie jest równoznaczne z powstaniem samego oznaczenia.

Sam znak towarowy powstaje niezależnie od procedury zgłoszeniowej tylko z chwilą oznaczania nim towarów i usług przez przedsiębiorcę. Więcej o oznaczeniu znajdziesz tow

Po takim oznaczeniu towarów lub usług i wprowadzeniu ich do obrotu znak towarowy „zaczyna żyć”, czyli jest używany.

P6A1ZZ8nRPYKZHXbLikA_2014-07-11 17.39.15-1

by Noe Araujo

Rodzi się zatem pytanie:

jeśli znak towarowy powstał, towary nim oznaczone zostały wprowadzone do obrotu, ale nie tylko nawet nie uzyskał prawa ale nawet nie jeszcze został zgłoszony do Urzędu Patentowego to czy wtedy jest jakoś chroniony?

Mamy następujące „modele” ochrony niezarejestrowanego znaku towarowego:

1. Na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – jeśli doszło do dokonania tzw czyny nieuczciwej konkurencji, np.: czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd że takie towary lub usługi pochodzą od jakieś konkretnego przedsiębiorcy

2. Na podstawie ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne – jeśli spełnia cechy utworu, czyli stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia..

3. Na podstawie przepisów ogólnych Kodeksu cywilnego odnoszących się do ochrony twórczości.

4. Na podstawie przepisów Prawa własności przemysłowej, gdy mówimy o znaku towarowym powszechnie znanym, czyli mamy do czynienia ze znajomością znaku w obrocie przez większość rzeczywistych i potencjalnych odbiorców towarów (usług) opatrzonych tym znakiem, a więc przez więcej niż połowę osób z tej grupy.

Pomimo ochrony niezarejestrowanego znaku towarowego najlepszą i najtańszą formą ochrony jest jest zgłoszenie znaku towarowego celem uzyskania ochrony. Więcej o samym zgłoszeniu znajdziesz tutaj.

Przed zgłoszeniem warto jest jednak znak towarowy przebadać znak towarowy w bazach. Więcej o badania znajdziesz tutaj.

Author: Marcin Barycki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.