Sprawdź co sprzedajesz! Obrót towarami z podrobionym znakiem towarowym jest zagrożony karą pozbawienia wolności!

Nie wszyscy wiedzą, ale , oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma się prawa używać lub dokonywanie obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami może się skończyć zastosowaniem przepisów karnych Ustawy Prawo własności przemysłowej, a co za tym idzie wyrokiem i karą pozbawienia wolności.
.
Warto o tym wspomnieć, ponieważ takie zagadnienie dość często poruszane jest podczas moich rozmów z dystrybutorami, którzy wprowadzają do obrotu różne towary z różnymi znakami towarowym.
Konsekwentna i niezgodna z prawem działalność tego typu może narazić na odpowiedzialność karną.
.
Tymczasem, wszystko można przewidzieć i sprawdzić, tak aby zminimalizować zagrożenia.
.
B & W mugshot of business man
.
Zatem o co chodzi z tymi karami?
.
Jak mówi art. 305 Ustawy Prawo własności przemysłowej:
Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przedmiotem ochrony jest tu interes osób uprawnionych do znaku towarowego, czyli tych, którzy uzyskali prawo ochronne na znak towarowy.
.
Przepis ten chroni również pewność i prawidłowość obrotu oraz zaufanie do używanych znaków towarowych.
.
Należy także wiedzieć, że takie działanie dotyczy także znaków usługowych, zatem można byłoby analogicznie określić, że kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza usługi podrobionym znakiem usługowym, zarejestrowanym znakiem usługowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu usługami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
.
Przepis ten nie będzie dotyczył tzw znaków powszechnie znanych, bowiem nie są one zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP.
.
Co ciekawe, przepisy te dotyczą także znaków wspólnotowych, które są rejestrowane w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (OHIM) i obejmują swoją ochroną teren całej Unii, a więc także Polskę.
.
Dodać należy, że jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego powyżej stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
.
Ten krótki rys nie ma na celu przestraszyć potencjalnych dystrybutorów, producentów czy importerów, jest tylko pewnym zasygnalizowaniem problemu, który może wystąpić.
.
Dlatego warto przed rozpoczęciem działań na rynku z określonym towarem/usługą sprawdzić kilka spraw.
.
O co zatem chodzi?
.
Profesjonalny rzecznik patentowy może przeprowadzić krótki research, który da odpowiedź na krótkie pytania:
  1. czy znak towarowy jest zarejestrowany?
  2. czy jest chroniony (czy prawo np nie wygasło)?
  3. do kogo należy (kto jest uprawnionym)?
  4. czy osoba, która nam dostarcza towar ma uprawnienia do działania z takim znakiem towarowym (np jest licencjobiorcą) i ma stosowne dokumenty?

Należy pamiętać, że taki research zakończony raportem, winien być zrobiony w bazie nie tylko Urzędu Patentowego RP, ale także w bazach: wspólnotowej i międzynarodowej, które także zawierają znaki chronione w Polsce. Ponadto raport ten powienien zawierać rekomendacje co do dalszych działań.

Sprawa niezbyt skomplikowana a zabezpiecza nas przed ewentualnymi sankcjami karnymi, nie wspominając o odpowiedzialności cywilnej, która może nas „uderzyć po kieszeni”!
.
raport
.
.

Author: Marcin Barycki

2 thoughts on “Sprawdź co sprzedajesz! Obrót towarami z podrobionym znakiem towarowym jest zagrożony karą pozbawienia wolności!

  1. A jakie są koszty takiego researchu i może on się później przydać przy zglaszaniu znaku handlowego?

  2. Witam,

    koszty nie są duże, a korzyści istotne. W zasadzie stawka w większości przypadków jest do uzgodnienia z rzecznikiem patentowym. Badanie często uzależnione jest od ilości klas. Badanie takie jest przydatne bowiem odpowiada na pytanie czy znak towarowy ma szansę na zarejestrowanie. Często badanie takie zakończone raportem daje rekomendacje co do dalszych działań, np sugestię – dodaj grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.