Nazwisko sławnej osoby jako mój znak towarowy. Można czy nie?

Jak ostatnio podały media: w Rosji pojawi się znak towarowy „Kliczko”. Jak informują dziennikarze „Izwiesti” – w Urzędzie Patentowym złożono już komplet dokumentów dotyczących tego znaku towarowego. Wniosek o rejestrację złożył ukraiński biznesmen Witalij Doroszenko.

Spolszczony taki znak towarowy mógłby wyglądać na przykład tak:

kliczko1

Od razu przypomniała mi się jedna sprawa…

Otóż w dniu 21 grudnia 1990 r. spółka prawa włoskiego – Fiorucci SpA, utworzona przez E. Fiorucciego, projektanta mody, który zdobył w latach siedemdziesiątych pewną popularność we Włoszech, przeniosła na spółkę Edwin z siedzibą w Tokio całość swego „dorobku twórczego”, w tym wszystkie znaki towarowe, spośród których wiele zawierało element „FIORUCCI”

W dniu 6 kwietnia 1999 r. na wniosek tejże japońskiej spółki Edwin Co. Ltd Urząd ds. Wspólnotowych Znaków Towarowych (OHIM) zarejestrował słowny znak towarowy ELIO FIORUCCI.

Tymczasem klika lat później w dniu 3 lutego 2003 r.Pan E. Fiorucci złożył wniosek o unieważnienie tego znaku towarowego, należącego już do spółki z Japonii.

Decyzją z dnia 23 grudnia 2004 r. Wydział Unieważnień OHIM uwzględnił ów wniosek o unieważnienie, argumentując w uzasadnieniu, że Pan Elio Fiorucci nigdy nie wyraził zgody na rejestrację jego nazwiska jako wspólnotowego znaku towarowego!

Ostatecznie sprawą zajął się Trybunał Sprawiedliwości UE i w dniu 5 lipca 2011 r.uznał, że nazwiska osób powszechnie znanych mogą być rejestrowane jako znak towarowy „wyłącznie przez właściciela lub za jego zgodą” i dlatego Pan E. Fiorucci jest uprawniony do zakazania używania tego oznaczenia jako znaku towarowego.

ef

 

 

 

 

 

 

Kliknij – szczegóły z bazy OHIM

Sprawa znaku towarowego Kliczko toczyć się będzie na kanwie prawa rosyjskiego i pewnie ukraińskiego i dlatego ciekawy jestem ostatecznych rozwiązań.

W razie ewentualnego konfliktu racja będzie po stronie Pana Kliczko, no chyba że o sprawie decydować będzie urząd patentowy na… Krymie.

З повагою

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.