Najdroższe marki świata, czyli czy warto budować renomę znaku towarowego?

Silna marka to marzenie każdego przedsiębiorcy. Z silną marką wiąże się jej renoma.

Renoma znaku towarowego to rozpoznawalność marki na rynku, zwiększone zainteresowanie klientów, wzrost sprzedaży i wartości przedsiębiorstwa.

Uzyskanie renomy dla marki, logotypu, sloganu czy innej formy znaku towarowego jest zjawiskiem niezwykle pożądanym, bowiem klienci są ostrożni i oszczędni w zakupach i jeśli decydują się już na wydanie pieniędzy, to raczej względem tych towarów, które są dla nich znane i cieszą się uznaniem.

Uzyskanie samej renomy dla znaku towarowego jest zadaniem trudnym, bowiem wiążę się z nakładami finansowymi, konsekwentną i czasochłonną polityką przedsiębiorstwa, przeszkoleniem kadry, jednakże nie jest zadaniem niewykonalnym.

A jak zdefiniować samą renomę?

Nie ma jednolitej definicji ustawowej, ale w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z 14.9.1999 r. w sprawie znaku towarowego CHEVY3, określono renomę znaku towarowego.

Uznano w nim, że

obejmuje zarówno elementy ilościowe (znacząca część nabywców danego wyrobu, znaczący udział w rynku, dostępność towarów opatrzonych znakiem towarowym na znacznej części terytorium), jak również elementy jakościowe (długi okres używania znaku towarowego, zasięg geograficzny tego używania, zasięg, forma i intensywność reklamy, charakter odróżniający znaku).

Mówiąc krótko: sprzedawaj dużo i w dobrej jakości…

Ale czy tylko?

Proces budowania renomy znaku towarowego powinien byc rozpisany na miesiące i lata, korygowany i prowadzony konsekwentnie. Inaczej rzecz ujmując, to pewien proces, pewna długa droga…

 

photo-1416862291207-4ca732144d83

 

Warto tutaj wspomnieć, że ważna jest w trakcie takiej drogi współpraca z rzecznikiem patentowym, który może być koordynatorem takich działań. Jego czynności przed Urzędem Patentowym (prowadzenie postępowań zgłoszeniowych i spornych), stały monitoring naruszeń i zgłoszeń innych znaków, dozorowanie opłat i inne to trzon budowy silnej marki.

Niestety nie ma jednej recepty jak prowadzić taki proces, jednakże doświadczenie wielu znaków towarowych daje odpowiednie wskazówki. Przykłady Apple, Coca-Coli, Google i wielu innych wskazują co i jak należy robić ze swoją marką…

Proces budowania renomy znaku towarowego nie powinien być przydzielony jako zadanie do wykonania jedynie pracownikom marketingu, bowiem każdy zatrudniony w danym przedsiębiorstwie „odpowiada” w jakimś stopniu za wizerunek firmy, a co za tym idzie buduje jej renomę.

Działy prawny, marketingu, sprzedaży, księgowości i inne powinny mieć w zakresie swoich obowiązków także zadania dotyczące budowania renomy oznaczeń przedsiębiorstwa.

Dlatego warto zacząć od przeszkolenia pracowników, zaczynając od wyższej kadry…

Na zakończenie zobaczmy najdroższe marki świata, a więc tych którym się udało…

1. Apple – wartość marki: 124,2 mld dolarów, przychody firmy: 170 mld dolarów.

2. Microsoft – wartość marki: 63 mld dolarów, przychody firmy: 86,7 mld dolarów.

3. Google – wartość marki: 56,6 mld dolarów, przychody firmy: 51,4 mld dolarów.

4. Coca-Cola – wartość marki: 56,1 mld dolarów, przychody firmy: 23,8 mld dolarów.

5. IBM – wartość marki: 47,9 mld dolarów, przychody firmy: 99,8 mld dolarów.

6. McDonald’s – wartość marki: 39,9 mld dolarów ,przychody firmy: 99,8 mld dolarów.

7. General Electric – wartość marki: 37,1 mld dolarów, przychody firmy: 126 mld dolarów.

8. Samsung – wartość marki: 35 mld dolarów, przychody firmy: 209,6 mld dolarów.

9. Toyota – wartość marki: 31,3 mld dolarów, przychody firmy: 182,2 mld dolarów.

10. Louis Vuitton – wartość marki: 29,9 mld dolarów, przychody firmy: 9,7 mld dolarów.

Zródło: Forbes, www.forbes.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.